Od 1 maja Lasy Państwowe ruszają z akcją „Zanocuj w lesie". Miłośnicy odpoczynku na łonie natury będą mogli legalnie biwakować w wyznaczonych do tego miejscach i spędzić noc wśród drzew, z dala od cywilizacji.
„Zanocuj w lesie" to efekt pilotażu prowadzonego przez Lasy Państwowe od listopada 2019 r. do stycznia 2021 r.
- Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary Lasów Państwowych pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – zapowiadał kilka miesięcy temu Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
Wyznaczono obszary o łącznej powierzchni 623 008,73 ha. Rozmiar poszczególnych fragmentów waha się od 5 830 ha (Nadleśnictwo Świdwin, RDLP Szczecinek) do 23 ha (Nadleśnictwo Dębica, RDLP Kraków). Tereny, na których możliwy jest nocleg w lesie, znaleźć można na specjalnie do tego przygotowanej mapie.
Na wyznaczonych obszarach można nocować w dowolnym miejscu. Przed nocną przygodą w lesie należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy.
- Osobom zamierzającym nocować w lesie rekomendujemy użycie własnego hamaku, płachty biwakowej lub namiotu, ale w tym ostatnim przypadku należy pamiętać, aby rozbić go na trwałej powierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej - powiedział Edward Marszałek.
W #LasyPaństwowe przybędzie obszarów do zanocowania na dziko! ????️????
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) February 24, 2021
Będziemy dążyć do tego, aby w każdym z 429 nadleśnictw teren, gdzie można w ten sposób zanocować liczył ok. 1500 ha. Nowe obszary zaczną funkcjonować od 1️⃣ maja tego roku. Więcej ????https://t.co/QFeFXsTad3 pic.twitter.com/VqmPkmDwAu