– Powstanie styczniowe było chyba najbardziej masowym. Tym, które najgłębiej ukształtowało duszę narodu polskiego. Tym, które stworzyło naszą współczesną tożsamość narodową. To właśnie z powstania styczniowego, z tamtych dramatycznych działań, wyrosły nowoczesne nurty polskiej myśli niepodległościowej – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Szef MON uczestniczył w obchodach rocznicowych powstania styczniowego, które odbyły się m.in. w Parku im. Romualda Traugutta w Warszawie, gdzie znajdują się krzyż i głaz pamiątkowy w miejscu jego stracenia.
– Być w sytuacji dramatycznej. Być w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się naród polski w XIX wieku. Wtedy, gdy rozbiorcy zniszczyli szanse na niepodległość. Być w takiej sytuacji i - jak powiedział badając powstanie styczniowe Józef Piłsudski - nie ulec to zwycięstwo – powiedział Macierewicz.
Minister podkreślił, że najważniejsze zwycięstwo to fakt, że uczestnicy powstania nie pogodzili się z klęską i cały czas dążyli do odzyskania niepodległości przez Polskę.
– Ta pieczęć, która przywróciła Polakom wiarę w istnienie państwa polskiego. Podziemnego, ale żywego. Podziemnego, ale oddziałującego powszechnie i powszechnie respektowanego. To właśnie świadomość, że można przegrać, ale nie można ulec. Państwo polskie zawsze będzie odbudowane. Silne i zdolne chronić własny naród. Zdolne przekazywać wielką tradycję, jaka wyrasta z niepodległej Rzeczypospolitej – stwierdził szef MON.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się na warszawskiej Cytadeli, gdzie Antoni Macierewicz złożył wieniec przy Bramie Straceń. Po południu w Katedrze Polowej WP odprawiona została msza święta w intencji uczestników powstania styczniowego, a bezpośrednio po niej biorący udział w obchodach przeszli do Parku im. R. Traugutta, gdzie przy krzyżu i głazie poświęconym pamięci odbył się m.in. Apel Pamięci i złożono wiązanki kwiatów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: