– 99 lat temu nie było jeszcze państwa polskiego. Był naród i było wojsko – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas Capstrzyku Niepodległości.
W piątek 10 listopada br., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbył się Capstrzyk Niepodległości. W uroczystości, która miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza udział wzięli przedstawiciele władz państwowych oraz kierownictwa MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt oraz odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb przywitał zgromadzonych na Placu Piłsudskiego.
– 99 lat temu Polacy przeżyli chwile wielkiej radości – przypomniał dowódca GW. – Do stolicy przybył uwolniony z twierdzy magdeburskiej brygadier Piłsudski. I pewnie nikt już nie wątpił w to, że Polska odradza się – odzyskuje swoją tożsamość i należne na mapie Europy miejsce… Capstrzyk Niepodległości został po raz kolejny zorganizowany przez Dowództwo Garnizonu Warszawa – przypomniał generał Głąb. – W miejscu szczególnym, tu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, niedaleko pomnika Marszałka, by wrócić pamięcią do tamtych dni, ale przede wszystkim, aby oddać hołd jednemu z największych Polaków, a także tym, dla których ofiara życia w walce o odzyskanie niepodległości i jej utrzymanie, nie była nadzwyczajnym wyzwaniem. W tym tkwi siła naszego dziedzictwa. Siła naszej narodowej tożsamości – dodał.
– 99 lat temu nie było jeszcze państwa polskiego. Był naród i było wojsko – powiedział podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Było wojsko w miejscach odosobnienia. W miejscach internowania. Tam byli legioniści Piłsudskiego. I było wojsko formujące się na polach bitewnych Francji. Wojsko gromadzące Polaków ze wszystkich stron świata – mówił szef MON.
– Naród wyrąbywał sobie w tamtym czasie niepodległość przede wszystkim orężem – dodał minister. – Przede wszystkim karabinem. Przede wszystkim przelewając krew polską na wszystkich frontach po to, żeby żadna ze stron walczących nie mogła pominąć w ostatecznym rozrachunku narodu i państwa polskiego. Dzisiaj musimy im wszystkim wyrazić wdzięczność. Tym, którzy mieli w sobie tyle siły, wyobraźni i determinacji by w czasie gdy nikt nie wierzył, że będzie państwo polskie już o nie walczyć. Już poświęcać dla niego życie – zaznaczył minister Antoni Macierewicz.
Podczas Capstrzyku Niepodległości, minister Antoni Macierewicz odsłonił dwie tablice wmurowane w arkady Pałacu Saskiego. Upamiętniają one miejsca walk żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i oddziałów samoobrony chroniących ludność polską przed siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się także ceremonia wręczenia medali, wyróżnień i aktów mianowania.
Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zlokalizowanym przed Dowództwem Garnizonu Warszawa.