Przejdź do treści
MZ: Dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 39 236 łóżek i 3074 respiratory
PAP

W każdym z województw wolnych pozostaje przynajmniej kilkaset łóżek dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce zachowany pozostaje też bufor wolnych respiratorów.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 39 236 łóżek i 3074 respiratory. W szpitalach przebywają 21 504 zakażone osoby, z czego 2118 korzysta z respiratorów. W skali kraju pula wolnych łóżek – jak wynika z danych MZ – wynosi 17 732, a respiratorów – 956.

Oto, jak sytuacja wygląda w poszczególnych województwach.

W woj. dolnośląskim w poniedziałek zajętych było 1585 z 3220 łóżek covidowych, a także 134 z 214 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

W woj. kujawsko-pomorskim łączna liczba łóżek covidowych wynosi 2152, z czego 1307 jest zajętych. Szpitale w regionie dysponują 192 respiratorami, z których 126 jest wykorzystywanych. W porównaniu z sytuacją sprzed trzech dni nie zmieniła się liczba łóżek dla chorych na COVID-19, a liczba zajętych łóżek zmniejszyła się o 46. Liczba wolnych respiratorów zwiększyła się o 4.

W woj. lubelskim we wszystkich szpitalach zajętych było 1510 z 2393 łóżek covidowych. Zajętych było także 148 z 216 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 (dane przedstawiają stan z niedzieli). W obiektach Targów Lublin organizowany jest szpital tymczasowy dla chorych z COVID-19. Uruchomienie tej placówki umożliwi zmniejszenie w szpitalach regionu liczby łóżek covidowych i tym samym poszerzenie bazy łóżek dla pacjentów niezakażonych oraz dla pacjentów, którzy już przechorowali COVID-19, ale na skutek powikłań wymagają dalszej hospitalizacji lub rehabilitacji już na oddziałach "czystych".

W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest przygotowanych 1160 łóżek. Według stanu na poniedziałek zajęte były 724 z nich. Na 63 łóżka z respiratorami pacjenci byli tego dnia leczeni na 50. Do 7 grudnia w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zorganizowany zostanie szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego ze 170 łóżkami, w tym z 25 respiratorowymi.

- W związku z tendencją spadkową liczby zachorowań w województwie oraz uruchomieniem szpitala tymczasowego w ciągu tygodnia przygotowywana jest koncepcja odmrożenia szpitali powiatowych. Jeśli nadal utrzymywała będzie się pozytywna tendencja okresowego regresu epidemii, to Lubuski Urząd Wojewódzki w porozumieniu z włodarzami szpitali będzie przywracał możliwość funkcjonowania innych oddziałów szpitalnych – powiedział dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W woj. łódzkim wolne są 1154 z 3149 łóżek I, II i III poziomu szpitalnego leczenia COVID-19. Dagmara Zalewska z urzędu wojewódzkiego podała, że na izolacyjnym, tzw. I poziomie leczenia, są 443 miejsca (113 wolnych), na II poziomie 2303 miejsca (871 wolnych), a na oddziałach specjalistycznych 403 miejsca (170 wolnych). Zaznaczyła, że do ogólnej liczby miejsc covidowych dodać należy łóżka obejmujące intensywną terapię. Spośród 264 respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19 w woj. łódzkim gotowych do użycia jest 145 takich urządzeń.

W woj. małopolskim w poniedziałek zajętych było 1561 z 3619 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Zajętych było także 198 z 316 respiratorów.

W woj. mazowieckim dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest 5377 łóżek, z czego zajętych jest 2896. Jeśli chodzi o respiratory, to na 416 dostępnych 324 są zajęte. Na Mazowszu wyznaczono 86 szpitali do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym sześć na trzecim poziomie zabezpieczenia.

W woj. opolskim dla chorych zakażonych koronawirusem przeznaczono 1138 łóżek szpitalnych, z czego 661 było zajętych. Z ogólnej liczby 65 covidowych respiratorów wolne były 24 urządzenia. W poniedziałek oficjalnie przekazano szpital tymczasowy w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym przy ulicy Wrocławskiej w Opolu, gdzie docelowo może być przyjęte 150 osób z COVID-19. Pierwsi pacjenci będą mogli być przyjęci przez placówkę w ostatnich dniach grudnia, po skompletowaniu personelu medycznego i sprzętu.

W woj. podkarpackim w poniedziałek zajętych było 1129 z 2272 przygotowanych łóżek covidowych. Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk poinformował, że na 189 łóżek respiratorowych zajętych jest w regionie 139. Rzecznik dodał, że w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie przebywało w poniedziałek 17 osób.

W woj. podlaskim zajętych było 741 ze 1531 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Zajętych było także 26 ze 105 respiratorów. W regionie zakończyły się prace przy budowie szpitali tymczasowych. Oba będą działać pod patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku. Jeden szpital tymczasowy powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a drugi – na dwóch piętrach budynku w kompleksie przy ul. Żurawiej, gdzie mieszczą się kliniki zakaźne USK. W hali ma być 80 miejsc dla chorych, a na Żurawiej – 90.

W woj. pomorskim w poniedziałek zajętych było 1129 z 1844 łóżek covidowych. W użyciu było także 76 ze 123 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Od piątku liczba wszystkich łóżek covidowych w województwie wzrosła o 64, a respiratorów o 3.

W woj. śląskim w poniedziałek zajętych było 1997 z 3991 łóżek covidowych. W regionie jest obecnie 305 łóżek respiratorowych, z czego na początku tygodnia zajętych było – 218. Od poniedziałku w hali Międzynarodowych Targów Katowickich funkcjonuje szpital tymczasowy. Jak poinformowała w poniedziałek po południu rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, dotąd nie przyjął żadnego pacjenta. - Koordynator jeszcze żadnego tam nie skierował, a to on decyduje w tej kwestii – wyjaśniła.

W związku ze spadkiem liczby zakażeń przekazany w poniedziałek przez spółkę Węglokoks drugi szpital tymczasowy w woj. śląskim, stworzony w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach, na razie będzie pełnił rolę placówki rezerwowej i nie będzie przyjmował chorych. Trzeci planowany szpital tymczasowy w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu na razie pełni funkcję izolatorium

W woj. świętokrzyskim w szpitalach wolnych było 812 z 1641 łóżek i 75 ze 139 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W najbliższych dniach powinna się zakończyć budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce, gdzie znajdzie się kolejnych 300 łóżek. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył jednak, że szpital zostanie uruchomiony, gdy dojdzie do gwałtownego wzrostu zakażeń. Na przełomie tego i przyszłego roku pacjenci covidowi będą przyjmowani w nowym szpitalu MSWiA przy ul. Wojska Polskiego. W placówce przygotowanych zostanie około 150 dodatkowych miejsc.

W woj. warmińsko-mazurskim przygotowanych jest ogółem 1190 łóżek covidowych, z czego 810 w poniedziałek było zajętych. Ponadto w szpitalach zajętych było 81 z 108 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Od wtorku do przyjęcia pacjentów z COVID-19 ma być gotowy szpital tymczasowy w Szczytnie, gdzie docelowo znajdzie się 70 łóżek respiratorowych. Drugi ze szpitali tymczasowych w regionie – przygotowywany w Nidzicy – powinien być otwarty prawdopodobnie w połowie miesiąca (znajdzie się tam docelowo 50 łóżek respiratorowych).

W woj. wielkopolskim na 3229 łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajętych było 1926. Na 260 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem w całym województwie zajęte są 164 urządzenia.

W woj. zachodniopomorskim w poniedziałek zajęte były 982 z 1561 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a także 84 ze 112 respiratorów dla pacjentów covidowych.

MZ podało w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5733 osób – to najmniejsza liczba zarejestrowanych zakażeń od 13 października. Zmarło 121 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku epidemii wykryto w Polsce 990 811 przypadków COVID-19, zmarło 17 150 chorych.

PAP

Wiadomości

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Najnowsze

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu