MSWiA prezentuje projekt ustawy o ochronie ludności. Znamy założenia [wideo]
"Musimy być zdolni do tego, aby działać sprawnie i by przeszkody były natychmiast przełamywane", powiedział podczas prezentacji założeń w ustawie o ochronie ludności wicepremier i wiceszef MSWiA Jarosław Kaczyński. - Z naszych doświadczeń wynika, że w niektórych sytuacjach należy użyć całego potencjału ochrony państwa - dodał szef MSWIA Mariusz Kamiński.
Tworzymy nowe procedury i instrumenty, które pozwolą na efektywne i szybkie działanie i przyniosą ochronę i pomoc dla ofiar różnego typu sytuacji nadzwyczajnych - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński przedstawiając założenia projektu ustawy o ochronie ludności.
"Mieliśmy do czynienia z powodziami, z huraganami, z trąbami powietrznymi, z wielkimi pożarami, jak chociażby nad Biebrzą niedawno, więc to jest suma pewnych doświadczeń, jak państwo szybko, zdecydowanie i efektywnie powinno działać w sposób odbiurokratyzowany", dodał.
"Projektowana ustawa jest bardzo ważnym uzupełnieniem przyjętej już przez parlament ustawy o obronie ojczyzny. "O ile ustawa o obronie ojczyzny koncentrowała się, z uwagi na czas w jakim żyjemy, na modernizacji armii polskiej, o tyle ustawa o obronie ludności koncentruje się na sprawach związanych z zarzadzaniem kryzysowym, z sytuacją ludności cywilnej w przypadkach ekstremalnych" - zaznaczył Mariusz Kamiński.
#MSWiA #KPRM #włączprawdę #TVRepublika https://t.co/xZYpyOViI9
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 14, 2022
Dokument zawiera m.in. przepisy zabezpieczające m.in. przed atakami w związku z sytuacją na Ukrainie i infiltracją przez służby.
Powstanie też Fundusz Ochrony Ludności, którego budżet wyniesie ok. 3 mld zł dodał szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Zostaną zwiększone wypłaty w związku z klęskami żywiołowymi, powstanie Korpus Ratowników Medycznych, wprowadzimy obowiązkowe kursy pierwszej pomocy w szkołach średnich", dodał.
"Za jakiś czas pojawi się też ustawa dotycząca przestrzegania praworządności, konieczności naprawy błędnych, a niekiedy szkodliwych decyzji administracyjnych", dodał wicepremier J. Kaczyński.
"Trudniejsza legislacyjnie właśnie z punktu widzenia konieczności przestrzegania praworządności, przestrzegania różnego rodzaju konstrukcji ustrojowych, a odnosząca się do konieczności naprawy różnych błędnych, bardzo często szkodliwych dla obywateli decyzji administracyjnych" - tłumaczył szef partii rządzącej.
"Rozwiązania, które zostały przez nas zaproponowane są już od długiego czasu przedmiotem różnego rodzaju dyskusji. Oczywiście te rozwiązania uwzględniają takie zasady, jak konieczność kierowania tych spraw do sądu. Nie możemy omijać procedur, które są charakterystyczne dla naszego ustroju. W wielu wypadkach doszło do tak rażących, jeżeli chodzi o interesy obywateli, że trzeba znaleźć jednak taką drogę, by te krzywdy naprawić" - dodał J. Kaczyński.
Cała konfernecja do zobaczenia w oknie poniżej. Polecamy.