Luka VAT konsekwentnie się zmniejsza. Statystyki z lat poprzednich są wstrząsające
– W 2017 r. luka w VAT istotnie zmniejszyła się do ok. 14 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 20 proc., a w 2015 r. - 23,9 proc. – wynika z informacji przekazanych posłom przez resort finansów.
Dane ukazano w odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Cybulskiego na interpelację posłów PO Wojciecha Króla i Pawła Bańkowskiego. Wystosowali zapytanie o sumę wyłudzeń VAT w latach 2015-2017. Poprosili również o wskazanie czynności, jakie przedsiębiorca powinien podjąć przy weryfikacji partnera biznesowego.
Cybulski odpowiedział, że Ministerstwo Finansów nie dysponuje informacjami o wyłudzeniach VAT. Podkreślił jednak, że resort szacuje tzw. lukę podatkową.
– Z analizy wynika, że w okresie 2007-15 obserwowano wzrost luki podatkowej z tytułu VAT. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów od 2016 r. luka podatkowa ulega zauważalnemu ograniczeniu, w sposób istotny zmniejszyła się w 2017 r., choć wciąż wynosi ok. 14 proc. potencjalnych wpływów. Dla lat 2015-2016 wynosiła odpowiednio ok. 40 i 34 mld zł (23,9 proc. i 20 proc.). Spadek luki podatkowej można wprost interpretować jako zwiększenie stopnia wywiązywania się z zobowiązań podatkowych – odpowiedział Cybulski zaznaczając, że przy szacowaniu uwzględniono rzeczywiste wpływy z podatku z teoretycznymi wpływami, jakie wynikają z obowiązujących przepisów.
– Do celów oszacowania luki VAT zastosowano metodę odgórną (top-down), która wykorzystuje dane makroekonomiczne na temat bazy podatku VAT (konsumpcję prywatną, zakupy netto oraz inwestycje sektora instytucji rządowych i samorządowych) – czytamy w odpowiedzi.
– Otrzymane za pomocą stosowanej w Ministerstwie Finansów metody wyniki oszacowania luki VAT są bardzo zbliżone do szacunków Komisji Europejskiej – dodano.
Cybulski ocenił, że kwestia należytej staranności jest „zagadnieniem bardzo skomplikowanym i uzależnionym od wielu czynników, które mogą się różnić od siebie w zależności od specyfiki konkretnego stanu faktycznego, w szczególności od branży, w której działa podatnik, od tego czy transakcja dokonywana jest z nowym podatnikiem, od skali transakcji, kwoty transakcji, itp.”.
– Z uwagi na wspomniany (...) stopień skomplikowania zagadnienia należytej staranności i jego zależność od wielu czynników, prace nad opracowaniem listy przesłanek należytej staranności wymagające uwzględnienia roli tychże czynników są nadal w toku. Po zakończeniu prac Ministerstwo Finansów planuje opublikować dokument dotyczący zagadnienia kryteriów oceny należytej staranności – zapowiedział Cybulski.
Za rządów PO drastycznie rosła luka w ściągalności podatku #VAT. Gdy rządzi #PiS luka jest uszczelniana. Można? pic.twitter.com/dEuTpk6MAb
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 6 kwietnia 2018