W gronie najlepszych uczelni wyróżnione zostało 10 polskich uczelni. Najwyżej w rankingu znajdują się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Oba plasują się w piątej setce.
Lista Szanghajska, znana także jako Academic Ranking of World Universities (ARWU), ukazuje się od 2003 roku. Za jej przygotowanie odpowiada Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Najwyższe miejsca z reguły są obsadzane przez te same uczelnie i w tym roku także nie doszło do przetasowań w czołówce rankingu.
Najlepszą uczelnią na świecie po raz kolejny został wybrany amerykański Harvard. Od powstania Listy Szanghajskiej jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby Harvard nie zajął pierwszego miejsca. Podium uzupełniają Stanford oraz brytyjski University of Cambridge. W czołowej dziesiątce znajdują się wyłącznie anglojęzyczne uczelnie - osiem amerykańskich i dwie brytyjskie.
2021 ShanghaiRanking’s Academic Ranking of World Universities #ARWU TOP 10 #Universities https://t.co/G8hxE893Je 来自 @YouTube
— ShanghaiRanking (@ShanghaiRanking) August 15, 2021
Dokładnie miejsce polskich uczelni nie jest znane. Konkretna lokata w rankingu jest ukazywana wyłącznie w przypadku najlepszej setki. Kolejne placówki są wymieniane wyłącznie w przybliżeniu, w grupach liczących 50 lub 100 uczelni.
Pierwszy polski wątek w tym zestawieniu znajdziemy w piątej setce. Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajmują miejsca w przedziale 401 - 500. Dla pierwszej z wymienionych placówek oznacza to spadek w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Wówczas UW znalazło się w czwartej setce. UJ, podobnie jak w tym roku, uplasowało się w piątej setce.
Rok temu wyróżnionych zostało osiem polskich uczelni. Teraz w zestawieniu znalazły się kolejne dwie uczelnie. Na tegorocznej Liście Szanghajskiej, w porównaniu do zeszłorocznej, nie ma Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Natomiast nowymi placówkami w rankingu są Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (dziewiąta setka rankingu), Politechnika Wrocławska (dziesiąta setka rankingu) i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (dziewiąta setka rankingu).
Pozostałymi polskimi uczelniami w zestawieniu są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (ósma setka rankingu), Warszawski Uniwersytet Medyczny (ósma setka rankingu), Politechnika Gdańska, (dziewiąta setka rankingu), Politechnika Warszawska (dziesiąta setka rankingu), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (dziesiąta setka rankingu).
Lista Szanghajska powstaje na podstawie kilku wytycznych. Pod uwagę brana jest liczba absolwentów oraz pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczbę cytowanych naukowców oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań.