Przejdź do treści
Lisicki: Zamachy za pomocą samochodów nie są niczym nowym. Państwo Islamskie wzywało do takich ataków
Telewizja Republika

– Bardzo trudno poradzić sobie z takimi zagrożeniami. Byłem na meczu Polski, podczas Euro we Francji, ale w kraju, w którym obowiązuje wyjątkowy stopień zagrożenia, nie widziałem tego na ulicach. Być może byli ukryci agenci, tajniacy, ale z punktu widzenia społecznego obecność uzbrojonych żołnierzy będzie odstraszająca – powiedział na antenie Telewizji Republika Paweł Lisicki.

Gośćmi "Politycznej Kawy" Tomasza Sakiewicza byli Olga Doleśniak-Harczuk, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo", Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych, Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", a także, poprzez łączenie telefoniczne, Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

"Statystycznie rzecz biorąc takie zamachy będą się zdarzały"

W czwartkowy wieczór w Nicei na Promenadzie Anglików doszło do zamachu terrorystycznego. Według relacji świadków rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi, a następnie ich rozjeżdżała. Władze potwierdziły informację, że kierowca samochodu zaczął strzelać do tłumu. Do tej pory potwierdzono śmierć 84 osób. Wśród ofiar były dwie Polki. W ataku rannych zostało prawie 100 osób, wielu jest w stanie krytycznym.

Jarosław Guzy, komentując czwartkowy zamach powiedział, że "statystycznie rzecz biorąc takie zamachy będą się zdarzały". – Stan służb po zamachu w Brukseli okazał się fatalny, we Francji aż tak źle nie było (...). W Polsce weszła ustawa antyterrorystyczna, pewne ograniczenia dla obywateli, którzy nie są przestępcami, ale mogą się nimi stać, to są zabezpieczenia – dodał.

"Służby, które ochraniały tę uroczystość, nie były przygotowane na taki typ zamachu"

– Bardzo trudno poradzić sobie z takimi zagrożeniami. Byłem na meczu Polski, podczas Euro we Francji, ale w kraju, w którym obowiązuje wyjątkowy stopień zagrożenia, nie widziałem tego na ulicach. Być może byli ukryci agenci, tajniacy, ale z punktu widzenia społecznego obecność uzbrojonych żołnierzy będzie odstraszające – powiedział redaktor naczelny "Do Rzeczy".

Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy stwierdził, że "służby, które ochraniały tę uroczystość, nie były przygotowane na taki typ zamachu". – Trzeba wykrywać zamiary zamachu, tu pojawia się pytanie, czy te elementy zabezpieczające są wystarczające – dodał.

Paweł Lisicki stwierdził, że "takie zamachy, za pomocą samochodów, nie są niczym nowym". – Co więcej, tzw. Państwo Islamskie, wzywało do tego typu ataków, nie powinno to być nic nadzwyczajnego – skwitował.

Olga Doleśniak-Harczuk z miesięcznika "Nowe Państwo" powiedziała, że "główną stawką jest bezpieczeństwo". – Jesteśmy przygotowani na to, że ktoś nie będzie nas ostrzegał o zamachu, ale po prostu to zrobi. Niepokoi mnie nieprzygotowanie służb i to, że cały czas jesteśmy zaskoczeni – oznajmiła.

"Jest to kwestia pewnego żniwa fatalnej polityki migracyjnej niektórych państw"

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że "liderzy UE nie powinni uciekać od odpowiedzi, a odpowiedzią nie są kolejne marsze i łzy pani Mogielini, tylko działania". – Ci politycy, którzy jednym tchem wyrażają współczucie dla ofiar rodzin zamachów, a jednocześnie mówią, że nie można ulegać islamofobii, są po prostu niepoważni – dodał. – Jest to kwestia pewnego żniwa fatalnej polityki migracyjnej niektórych państw. Niektóre kraje sobie z tym radzą, niektóre nie.
Jest to też kwestia umiejętnej polityki resortów spraw wewnętrznych. Za 14 lat w Brukseli, większość mieszkańców to mają być muzułmanie. Myślę, że politycy europejscy nie chcą się z tym zmierzyć z tego powodu, że są zakładnikami muzułmańskiego elektoratu – powiedział eurodeputowany.

"W tradycji muzułmańskiej istnieje daleko posunięte przyzwolenie na przemoc w sprawach religijnych"

Paweł Lisicki stwierdził, że "służby co najmniej zawaliły w swojej reakcji". – Determinacja państwa, do walki z takimi zagrożeniami, bierze się ze świadomości narodowej, że trzeba zrobić wszystko, aby obywateli przed takimi atakami ochronić.
Moim zdaniem politycy europejscy nie są w stanie, niestety, podjąć drastycznych kroków – dodał.

Z kolei zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo" oceniła, że "zawiodły wszystkie metody". – Wszelkie podejmowane przeze mnie próby rozmów ze środowiskami muzułmańskimi, które mienią się antyterrorystycznymi, nikt nie chciał mi udzielić odpowiedzi na to, dlaczego oni nie są w stanie w zarodku zdusić fascynacji swoich dzieci – przyznała. – Nie ma dyskusji z tymi środowiskami, bo od razu pojawia się na argument "bo ty jesteś islamofobem" – dodała Olga Doleśniak-Harczuk.

Redaktor naczelny "Do Rzeczy" wskazał, że "w tradycji muzułmańskiej istnieje daleko posunięte przyzwolenie na przemoc w sprawach religijnych". – Słyszymy, że jest to religia pokoju, dialogu, że wszystko jest inaczej niż widzimy – zauważył. – Wszystko, co powinniśmy robić, to być dobrze nastawionym do takich społeczności, "bo to problem jest w nas, nie w nich". Z takim nastawieniem możemy od razu wywiesić białą flagę i nią machać – ocenił.

Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy wskazał zaś, wśród zamachowców "trudno znaleźć osoby religijne". – Zamachowca z Nicei w ogóle nie chodził do meczetu – zauważył.

 

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem