MSWiA wydało komunikat, w którym prosi Polaków o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych. Tylko wczoraj dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Ministerstwo apeluje także o zwracanie uwagi na osoby bezdomne i starsze.
Od 1 października 2017 r. do 16 stycznia 2018 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Niestety 32 osób nie udało się uratować. Tylko wczoraj (16 stycznia br.) dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem.
W związku z pogodą policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.
W związku z pogodą apelujemy o szczególną rozwagę. Zwracajmy uwagę na zagrożenie czadem, a także na osoby starsze lub bezdomne, którym może grozić wychłodzenie https://t.co/tAXJCPpGoc pic.twitter.com/GwDa7xjZbH
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 stycznia 2018
Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.