Przejdź do treści
Lewandowski: To debata o nadużyciach obecnej władzy, które niosą poważne zagrożenia demokracji i swobód obywatelskich
Telewizja Republika

– Dzisiejsza debata i jutrzejsza rezolucja to świadectwa zaniepokojenia ze strony prawdziwych przyjaciół Polski (...). Demokratyczny świat upominał się o Polskę, kiedy źle się działo, dziś upomina się o Polskę jako członka swojej rodziny. Upomina się w imię zasad i wartości wpisanych i do polskiej konstytucji, i europejskich traktatów – powiedział w Parlamencie Europejskim eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski.

Podczas debaty o Polsce, która odbywa się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, jako przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej (EPP) głos zabrał Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej.

– Dziś bardzo ważne jest, żeby Polacy wiedzieli i rozumieli o czym jest ta debata i jutrzejsza rezolucja. Wątpię, żeby poznali tę opinie z polskich mediów publicznych. Nie jest to debata o Polsce, nie jest tym bardziej przeciw Polsce. Jest to debata o nadużyciach obecnej władzy, które niosą poważne zagrożenia demokracji i swobód obywatelskich, które obracają się przeciw własnemu społeczeństwu – rozpoczął Lewandowski. Wskazał, że "Polska, rozumiana jako dzieło zbiorowe Polaków ostatniego ćwierćwiecza jest powodem do dumy". – Przeszliśmy długą drogę od zadawnionych uprzedzeń po mocną pozycję w UE, silną, dynamiczną gospodarkę i powszechny szacunek. Również tu, na tym forum, przeżywaliśmy podniosłe chwile, kiedy Jerzy Buzek, jako pierwszy zza żelaznej kurtyny został wybrany prezydentem PE, gdy 28 rządów reprezentuje tu Donald Tusk, człowiek z Gdańska, gdzie narodziła się "Solidarność" – przypominał eurodeputowany PO.

– Nie jest jednak żadnym powodem do dumy, jeśli Polska otwiera listę krajów monitorowania zagrożeń dla demokracji i praworządności, gdy Polska wydłuża listę europejskich kłopotów i jest adresatem rezolucji, takich jak w kwietniu tego roku,
kiedy PE wyrażał zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Hondurasie, Pakistanie i Polsce – wyliczał Lewandowski. Jego zdaniem "tego, co jest złe, tego nie da się osłonić mandatem uzyskanym w wyborach". – Polacy nie głosowali na paraliż TK, który jest gwarantem przestrzegania prawa, Polacy nie głosowali na czystki w mediach publicznych. Żadne wybiórcze publikowanie wyroków TK, nie poprawia tej sprawy, a już próba prokuratorskiego ścigania szefa TK nie mieści się w normach naszego świata. Polacy nie głosowali na czystki w mediach publicznych, ogromne – 190 dziennikarzy zamienionych w tubę propagandy rządowej. Polacy nie głosowali na niszczenie służby cywilnej i kolonizowanie całej przestrzeni publicznej wedle zasady "mierny, ale wierny". Polacy na pewno nie głosowali na nieuprawnioną ingerencję w prywatność i takie zmiany w prawie, które mogą prowadzić do nadużywania aparatu przymusu i to w rękach ministrów, którzy takich nadużyć  dokonywali w przeszłości – mówił.

– To wszystko jest doskonale widoczne dla demokratycznego świata, tego nie da się zakłamać i zakłamać – wskazywał Lewandowski. – Dzisiejsza debata i jutrzejsza rezolucja to świadectwa zaniepokojenia ze strony prawdziwych przyjaciół Polski (...).
Demokratyczny świat upominał się o Polskę, kiedy źle się działo, dziś upomina się o Polskę jako członka swojej rodziny. Upomina się w imię zasad i wartości wpisanych i do polskiej konstytucji, i europejskich traktatów (...).  Jan Paweł II w 2003 roku mówił do swoich rodaków w Rzymie, że "Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy". Dodam – mądrej, silnej Polski w solidarnej Europie. Wtedy i tylko wtedy będzie to ostatnia krytyczna debata i rezolucja o polskich sprawach w PE – zakończył europoseł PO.

Telewizja Republika

Wiadomości

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?