- Rezerwiści są bardzo potrzebni. W każdej armii świata poza wojskiem zawodowym musi być grupa przeszkolonych osób, które w razie kryzysu mogą zostać powołane do wojska. Program Legia Akademicka, ochotnicze szkolenie studentów, jest ukierunkowany na młodych ludzi, którzy gotowi są przejść szkolenie wojskowe, a potem otrzymać przydział mobilizacyjny i trafić do rezerwy – mówił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk podczas spotkania ze studentami w Lublinie.
Sekretarz stanu Michał Dworczyk rozmawiał w środę ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej na temat pilotażowego programy Legia Akademicka przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i skierowanego.
- Mamy 10 tys. miejsc szkoleniowych, ile osób się zgłosi – zobaczymy. Te miejsca będą podzielone między osoby, które chcą zostać szeregowymi rezerwy i podoficerami rezerwy. Szkolenie podoficerów jest dłuższe. Program jest przeznaczony zarówno dla dziewcząt, jak i dla młodych mężczyzn – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Michał Dworczyk.
- Chcemy położyć nacisk na praktyczne szkolenie wojskowe. Budujemy model nowego rezerwisty. Nie chcemy szkolić mistrzów musztry wojskowej, ani mistrzów znajomości regulaminów, jak się zachować w garnizonie i w koszarach. Chcemy szkolić rezerwistów, którzy będą potrafili zachować się na polu walki, skutecznie walczyć. Duży nacisk będzie położony na szkolenie strzeleckie, terenowe, medycynę pola walki, topografię - mówił wiceminister Dworczyk.
Od listopada 2017 roku w wybranych uczelniach na terenie całej Polski ruszają zajęcia w ramach programu Legia Akademicka. Program skierowany jest do studentów, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności w ramach podstawowego szkolenia wojskowego. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wpisuje się w długofalowe rozwiązanie systemowe wynikające z odbudowy rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP oraz procesu pozyskiwania wykwalifikowanych osób do czynnej służby wojskowej.
Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich o tej samej nazwie, która 26 listopada 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego, 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej.