– Nasz rząd naprawdę robi wiele, aby poradzić sobie z zagrożeniem wywołanym przez koronawirusa. Towarów w sklepie nie zabraknie, system bankowy jest stabilny. Za chwilę zostaną wprowadzone specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców, w których uderzyła finansowo epidemia koronawirusa - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przestrzega, że już niedługo liczba zarażonych koronawirusem w Polsce będzie czterocyfrowa. Jak więc duże są powody do niepokoju?
Niestety nie jest to zaskoczenie. Od początku rząd Mateusza Morawieckiego zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji, stąd tak poważne działania podjęte w tej sprawie. Obowiązkowe kwarantanny, zamknięcie szkół i przedszkoli, zamknięcie granic czy wstrzymanie lotów to działania niezbędne, aby uporać się z epidemią koronawirusa. Chodzi nie tylko o to, aby tych zakażeń było mniej, ale również, aby liczba chorych narastała wolniej. Dzięki temu szpitalom będzie łatwiej opanować sytuację. Musimy więc zrobić wszystko, aby krzywa narastania zaczęła coraz bardziej się spłaszczać.
Wiele osób posłuchało apeli rządu i pozostało w domach, a akcja w mediach społecznościowych #zostanwdomu stała się bardzo popularna. Jednak słońce i ładna pogoda w weekend spowodowały, że na spacery udały się całe rodziny…
Pamiętajmy, że w domach powinny pozostawać przede wszystkim osoby starsze oraz te o obniżonej odporności. Niezależnie od tego każdy z nas również powinien ograniczyć swoją aktywność tak, aby mieć jak najmniejszy kontakt z innymi osobami. Tylko w ten sposób uda się przeciąć drogę rozprzestrzenianiu się wirusa.
Czy takie aktywności jak bieganie czy jazda na rowerze powinny więc być wykluczone?
Trudno zakazywać biegania czy spacerów. Ale podobnie jak wszystkie inne czynności – w okresie zagrożenia koronawirusem – powinny być ograniczone. Można iść na spacer, ale tak jak już mówiłem, trzeba unikać innych osób, aby ryzyko kontaktu było jak najmniejsze. W takich sytuacjach najważniejszy jest zdrowy rozsądek oraz odpowiedzialność za siebie i innych. Wierzę, że zdamy ten egzamin.
Jak jednak mają zachowywać się ci, którzy nie mogą pozostać w domu i np. korzystają z komunikacji miejskiej?
Jeszcze raz: najważniejszy w tych sprawach jest zdrowy rozsądek i kierowanie się wytycznymi. Ważne w takich sytuacja jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny. Bezwzględnie po podróży, jeszcze zanim będziemy mieli z kimkolwiek kontakt, należy bezwzględnie starannie umyć ręce. Z kolei podczas samej podróży powinniśmy zwracać uwagę, aby na ile jest to możliwie, nie stać w grupie...
CAŁY WYWIAD W DZISIEJSZEJ "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"
Rozmawia: Piotr Nisztor
Serdecznie polecamy wtorkowe wydanie „Codziennej”.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) March 16, 2020
Więcej na stronie https://t.co/1HYRtWiDJA #koronawirus #GPC pic.twitter.com/VYXTZJ7CSB
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!