Komitet Janusza Kubickiego wygrał niedzielne wybory Rady Miasta Zielona Góra. Będzie miał w niej 11 radnych. 7 mandatów wywalczył popierany przez PiS komitet Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego, 6 radnych będzie miała Platforma Obywatelska i jednego SLD.
O podziale mandatów w radzie miejskiej i wybranych radnych poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Rafał Skrzypczak.
Janusz Kubicki został także wybrany na trzecią kadencję na prezydenta Zielonej Góry z wynikiem 68,26 proc. ważnych głosów.
Radnymi z komitetu Kubickiego zostali: Andrzej Bocheński, Robert Górski, Janusz Kubicki, Grzegorz Hryniewicz, Tomasz Sroczyński, Mariusz Zalewski, Wiesław Kuchta, Wioleta Haręźlak, Filip Gryko, Andrzej Brachmański i Paweł Mocny.
Z komitetu Prawa i Solidarna mandaty uzyskali: Piotr Barczak, Bożena Ronowicz, Marek Budniak, Jacek Budziński, Grażyna Jaskólska, Eleonora Szymkowiak i Kazimierz Łatwiński.
Z ramienia PO w radzie zasiądą: Marcin Pabierowski, Adam Urbaniak, Robert Sapa, Mariusz Rosik, Krzysztof Machalica i Mirosław Bukiewicz. Jedynym radnym komitetu SLD Lewica Razem będzie Tomasz Nesterowicz.
W 2010 r. zwycięzcą wyborów do Rady Miasta Zielona Góra (także liczącej 25 mandatów) była Platforma Obywatelska z wynikiem 34,79 proc., co dało jej 10 mandatów. Tyle samo miejsc w radzie wywalczył SLD, który uzyskał 32,33 proc. poparcia. PiS uzyskał 19,85 proc. ważnych głosów, co przełożyło się na pięć mandatów w radzie. Frekwencja wyniosła 43,34 proc.
Wybory do rady miasta oraz wybory prezydenta w powiększonej o gminę wiejską Zielonej Górze odbyły się w tym roku, ponieważ jesienią 2014 r. odstąpiono od ich przeprowadzenia w związku z decyzją o fuzji tych jednostek samorządu terytorialnego. Ta nastąpiła z początkiem 2015 r.
Podobnie jak w 2010 r. miasto podzielono na pięć okręgów wyborczych, jednak zostały one zmodyfikowane. Jeden z nich tworzy obszar byłej gminy wiejskiej. Głosowanie odbyło się w niedziele (15 marca) w 76 lokalach wyborczych od godz. 7 do 21.