Przejdź do treści
00:30 USA: Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowaną większością głosów odrzuciła we wtorek popołudniu propozycję impeachmentu Prezydenta Donalda Trumpa. Aż 128 członków Partii Demokratycznej dołączyło do Republikanów i głosowało przeciw
22:15 USA: Na zamieszkanych przez gady mokradłach na Florydzie ruszyła budowa ośrodka detencyjnego dla imigrantów zwanego "Aligatorowym Alcatraz". Ośrodek ma pomieścić w namiotach ok. tysiąca nieudokumentowanych imigrantów
Wydarzenie Zapraszamy w piątek na spotkanie do Krosna, godzina 18:00, Hotel Nafta. W wydarzeniu weźmie udział europoseł Daniel Obajtek oraz poseł Piotr Babinetz
Wydarzenie W czwartek w Ostrołęce odbędzie się spotkanie z europosłem Danielem Obajtkiem oraz posłem Marcinem Grabowskim. Początek o 18:00 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Najnowszy ranking intelektualny. Gdzie jest Polska?

Źródło: pixabay.com

Polska uplasowała się na 26. miejscu w rankingu kapitału intelektualnego 180 krajów w 2023 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na "Globalny Indeks Zrównoważonej Konkurencyjności". Wyższe miejsca zajęły m.in. Czechy i Słowenia, a liderem jest Korea Płd.

Instytut przekazał, że w rankingu z 2023 roku średni wynik wyniósł 40, a więc o 12,4 punktów mniej niż uzyskała Polska. Liderem jest Korea Płd. z wynikiem 74,4. Na podium są też Japonia i Chiny. Polskę wyprzedziło 12 krajów członkowskich Unii Europejskich, w tym Czechy, Słowenia i Estonia. Niżej od nas znalazły się m.in. Litwa, Łotwa, Węgry, Kanada, Australia i Hiszpania. Najniższy wynik zanotował Afganistan (16,9) i większość krajów afrykańskich.

Indeks kapitału intelektualnego jest częścią "Globalnego Indeksu Zrównoważonej Konkurencyjności", przygotowanego przez szwajcarsko-koreański think-tank SolAbility. Obliczany jest z uwzględnieniem trzech kategorii: edukacji, B+R i nowych przedsiębiorstw.

 "W obszarze edukacji uwzględnione są wskaźniki skolaryzacji, wyników w nauce i wybrane elementy infrastruktury; w obszarze B+R – alokacja kapitału, szkolnictwo wyższe i osiągnięcia, a w obszarze nowych przedsiębiorstw – liczba nowych firm, wykorzystanie nowoczesnych technologii w przemyśle oraz patenty" - wyjaśnił PIE.

Według autorów indeksu kraje, zajmujące wysokie pozycje w rankingu mają większe szanse na dalszy rozwój lub utrzymanie dobrej pozycji konkurencyjnej. Zwrócili też uwagę, że o zdolnościach rozwojowych w obszarach opartych na wiedzy decydują przede wszystkim wysokim poziom edukacji i przedsiębiorczość, ale też równowaga między sektorem produkcji i usług. "Nadmierne oparcie rozwoju na usługach prowadzi do spadku dynamiki wzrostu i potencjalnej utraty wiedzy" - wskazano.

PIE wyjaśnił, że pojęcie kapitału intelektualnego stosuje się najczęściej do przedsiębiorstw, w których oznacza zasoby niematerialne firmy, czyli np. wiedza, doświadczenie i technologie. 

"Podobnie jak wartość, produktywność i reputacja firmy zależą od wiedzy i umiejętności pracujących w niej ludzi, tak też efektywność i innowacyjność procesów zachodzących w nowoczesnych gospodarkach zależy od obecnych w niej zasobach wiedzy i umiejętności jej wykorzystania" - podkreślono.

Kapitał intelektualny jako termin skupiający niematerialne czynniki wzrostu oparte na wiedzy uwzględnia zarówno innowacje technologiczne, jak i społeczne. W tym m.in kapitał ludzki, osiągnięcia w dziedzinie badań i otoczenie strukturalne, które umożliwia wdrażanie nowych rozwiązań. PIE zaznaczył, że dotychczas nie udało się stworzyć jednego spójnego miernika tegoż kapitału.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Źródło: PAP

 

Wiadomości

Mordercze upały w USA. Klimatyzatory przeciążyły infrastrukturę energetyczną

Zełenski apeluje o 0,25 proc. PKB na pomoc wojskową dla Ukrainy

Vance: prezydent USA ustanowił "doktrynę Trumpa". Na czym polega?

Próba impeachmentu Trumpa. Co zrobili Demokraci?

Dobre wieści dla małych przedsiębiorców. Chodzi o VAT

Hernandez blisko Al Hilal. Transfer za 30 milionów euro na ostatniej prostej

Jakubiak: pan Bodnar jest prawą ręką Tuska od awantur

Liberty Media przejmuje MotoGP. Kolejny krok giganta

Szaleństwo Giertycha! Twierdzi, że prokuratorzy mogą przeliczyć wszystkie głosy. Bez niczyjej zgody

Stargardzcy radni przeciwko uruchomieniu ośrodków dla nielegalnych imigrantów

Zbigniew Kuźmiuk: Będziemy forsować uchwałę, aby Polski rząd sprzeciwił się umowie Mercosur

Fogiel: problemem tego rządu jest to, że nie pracuje

Rosati odmówił Tuskowi? Nie chce skończyć w kajdankach?

Liczmy do skutku! Aż wygra Kidawa. Michalik odlot. Schnepf broni teścia

Białystok: Radni przyjęli apel w którym opowiadają się za utrzymaniem nauki religii w szkołach

Najnowsze

Mordercze upały w USA. Klimatyzatory przeciążyły infrastrukturę energetyczną

Dobre wieści dla małych przedsiębiorców. Chodzi o VAT

Hernandez blisko Al Hilal. Transfer za 30 milionów euro na ostatniej prostej

Jakubiak: pan Bodnar jest prawą ręką Tuska od awantur

Liberty Media przejmuje MotoGP. Kolejny krok giganta

Zełenski apeluje o 0,25 proc. PKB na pomoc wojskową dla Ukrainy

Vance: prezydent USA ustanowił "doktrynę Trumpa". Na czym polega?

Próba impeachmentu Trumpa. Co zrobili Demokraci?