Kto się boi konfiskaty majątków?
Nic tak bardzo nie boli przestępców jak odebranie im nieuczciwie zdobytego majątku. Dlatego z takim oporem spotykają się wszelkie regulacje prawne dotyczące konfiskaty; ostatnio atakowany jest projekt konfiskaty in rem, która jest również nazywana konfiskatą prewencyjną, której wprowadzenie tej konfiskaty jest wymogiem Unii Europejskiej - dowiadujemy się z najnowszego odcinka programu redaktor Doroty Kani w Telewizji Republika "Koniec Systemu".
Przestępcy ukrywają swój stan posiadania w krajach, gdzie nie sięga polskie prawo i umowy międzynarodowe; wolą pójść do więzienia i odsiedzieć wyrok, niż przyznać, gdzie ukryli swój majątek.Prokuratura i służby od lat walczyły o wprowadzenie w życie przepisów umożliwiających konfiskatę nieuczciwie zdobytego majątku. Kolejni ministrowe sprawiedliwości zapowiadali rozwiązania, które mogłyby umożliwić zabór nielegalnie zdobytych aktywów, jednak niewiele wychodziło z tych zapowiedzi. Dopiero w 2017 roku zostały wprowadzone przepisy, które realnie umożliwiły konfiskaty.
W podobny sposób, jak trzy lata temu była atakowana konfiskata rozszerzona, teraz jest atakowany projekt konfiskaty prewencyjnej.
"Resort Ziobry przygotował projekt pozwalający konfiskować majątek Polaków, który wcześniej należał do podejrzanego" - alarmowała11 maja "Gazeta Wyborcza".
"- Może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom. Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych, wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej - grzmi w wydanym właśnie apelu Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe polskie organizacje pracodawców (Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, KIG, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego)." - czytamy na łamach "GW".
Tymczasem okazuje się, że projekt, który wejdzie w życie 19 grudnia 2020 roku jest związany z wymogami Unii Europejskiej a informacje zawarte w publikacjach krytycznie oceniających nowe rozwiązanie zawierają szereg przekłamań. Wprowadzenie konfiskaty in rem w Polsce będzie ustawowym wypełnieniem Rozporządzenia Unii Europejskiej (nr 2018/1805) o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i konfiskaty, które wejdzie w życie 19 grudnia 2020 r.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
3 miliony widzów oglądało wystrzałowego Sylwestra z Republiką!
Kowalski: nadszedł czas Tuska - spółki skarbu państwa przestały przynosić zyski
Polityczne zobowiązania na 2025 rok
[AKTUALIZACJA] Wjechał w tłum ludzi ciężarówką, następnie strzelał: Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych, kilkudziesięciu rannych