Przejdź do treści

Ks. prof. Bortkiewicz o duchowych skutkach pandemii: istnieje ogromna potrzeba odbudowy życia religijnego

Źródło: Telewizja Republika

Gościem red. Ryszarda Gromadzkiego w programie „W punkt” był ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz, członek Towarzystwa Chrystusowego. – Sądzę, że musimy bardzo poważnie w tej chwili współdziałać z obu stron - to znaczy ze strony hierarchów, kapłanów, biskupów z drugiej strony wiernych świeckich, żeby tę tkankę odbudować i zrozumieć, że potrzebujemy siebie nawzajem. W tej wspólnocie żywej potrzebujemy żywego Boga i to właśnie w takiej wspólnocie żywy Bóg jest nam dany. – mówił gość Telewizji Republika.

Ks. prof. Bortkiewicz w odniesieniu do konsekwencji, jakie przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa wskazywał, że trudno na razie jednoznacznie określić jak Kościół i społeczeństwa europejskie uporały się z tym wyzwaniem. Według niego jeszcze długo będziemy odczuwać wpływ pandemii na życie codzienne.

– Sądzę, że jeszcze przez długi czas będziemy odczuwać konsekwencje społeczne, duchowe moralne, ekonomiczne i polityczne koronawirusa, choćby z tego względu, że narasta liczba problemów. Będzie narastała dyskusja wokół szczepionek, odpowiedzialności za tę epidemię (…) Pole dyskusji będzie ogromne. – zauważył ks. prof. Bortkiewicz.

Gość Ryszarda Gromadzkiego mówił także o tym, jak w tej sytuacji odnajdują się wierni.

– Zwracam uwagę na tę ambiwalencję. Z jednej strony była tutaj ta tęsknota za Eucharystią z drugie był strach, który paraliżował przychodzenie do kościoła i obecność w tej Eucharystii. Pytanie czy ten strach zostanie pokonany i w jakim stopniu (…) bo był przełamywany od strony technicznie przez możliwość uczestniczenia we mszy świętej wirtualnie poprzez środki masowego przekazu. (…) Tu rodzi się pewna obawa nas kapłanów. Nie chcę absolutnie deprecjonować tego, co zrobiły media, zwłaszcza telewizja. W pewnym momencie była to pomoc absolutnie bezcenna, absolutnie konieczna. – wskazywał.

– Z drugiej strony pojawiły się też pretensje skąd inąd słuszne - każdy proboszcz chciał uczestniczyć w ten wirtualny sposób ze swoją wspólnotą parafialną, pojawiły się więc liczne transmisje na YT czy na FB. Pytanie jest takie, czy potrafimy zauważyć ten moment, w którym koronawirus przejdzie w stan spoczynku a my się uaktywnimy przychodząc do kościoła. – zauważył.

Ks. prof. Bortkiewicz podkreślił także, że pandemia spowodowała naruszenie tkanki Kościoła i nad jej odbudową powinni pracować zarówno duchowni jak i wierni.

– Sądzę, że musimy bardzo poważnie w tej chwili współdziałać z obu stron - to znaczy ze strony hierarchów, kapłanów, biskupów z drugiej strony wiernych świeckich, żeby tę tkankę odbudować i zrozumieć, że potrzebujemy siebie nawzajem. W tej wspólnocie żywej potrzebujemy żywego Boga i to właśnie w takiej wspólnocie żywy Bóg jest nam dany. Musimy odbudowywać tę rzeczywistość, rozumiejąc analogicznie, że potrzeba odbudowy innych sektorów życia społecznego, edukacyjnego, przemysłowego, gospodarczego. Potrzebujemy w takim samym stopniu odbudowy tkanki życia religijnego – stwierdził ks. prof. Bortkiewicz.

Telewizja Republika

Wiadomości

Trump: Aneksja Grenlandii "absolutną koniecznością"

Polacy utknęli na Maderze. Wichury nad wyspą

Alert w Niemczech: "Zadźgam każdego, kto wygląda na Araba"

Wszystko jasne. Co Polacy myślą o niedzielach handlowych?

Dziennikarza nielegalnej TVP wyprowadzili z konwencji Bidena

Meloni ostrzega przed Rosją: Musimy być gotowi

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

AKTUALIZACJA

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

TYLKO U NAS

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego

Najnowsze

Trump: Aneksja Grenlandii "absolutną koniecznością"

Dziennikarza nielegalnej TVP wyprowadzili z konwencji Bidena

Meloni ostrzega przed Rosją: Musimy być gotowi

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Polacy utknęli na Maderze. Wichury nad wyspą

Alert w Niemczech: "Zadźgam każdego, kto wygląda na Araba"

Wszystko jasne. Co Polacy myślą o niedzielach handlowych?