Krasnodębski: Tusk swój wybór na szefa Rady Europejskiej zawdzięcza Merkel i Putinowi
– Polityka europejska wobec Rosji jest dosyć jednoznaczna – wsparcia militarnego dla Ukrainy Europa nie przewiduje, a Niemcy coraz częściej mówią, że nałożone na Rosję unijne sankcje są bezcelowe. Tusk dla UE, której ośrodek decyzyjny jest teraz w Berlinie, jest idealnym rozwiązaniem – mówił w Telewizji Republika prof. Zdzisław Kransodębski, europoseł PiS.
– Niemcy nie mogły sobie wymarzyć lepszego kandydata na szefa RE niż Tusk. Nasz premier nie wykazał się nigdy żadną własną inicjatywą wobec kanclerz Angeli Merkel – mówił Kransodębski.
– To bardzo symboliczne, że tego samego dnia, gdy Tusk odbiera nominację, Merkel zapewnia podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych, że niemiecki rząd będzie nadal dbał o zachowanie pamięci o losach wypędzonych oraz o dziedzictwie niemieckiej kultury w Europie i wyraża uznanie dla odchodzącej szefowej BdV Eriki Steinbach – zauważył europoseł.
W jego ocenie, Tusk jako szef RE to również "substytut" dla prezydenta Rosji Władimira Putina za to, że UE nałożyła na Rosję sankcje i zaostrzenie retoryki wobec działań Rosjan na Ukrainie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Angela Merkel zadowolona z wyboru Tuska. „Jest przekonanym Europejczykiem”