Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) zaopiniowała negatywnie projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Według niej "proponowane zmiany w żadnym razie nie przyczynią się do zażegnania zaistniałego wokół Trybunału Konstytucyjnego kryzysu, lecz w istocie go pogłębią", a sam dokument "nie powinien być procedowany w błyskawicznym trybie".
Kolejny projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowany przez PiS został zgłoszony we wtorek wieczorem. Z kolei w czwartek Sejm zdecydował się odesłać go do prac w komisji ustawodawczej. Dzień później przewodniczący KRS zwołał jej nadzwyczajne posiedzenie, aby zaopiniować projekty autorstwa PiS i Kukiz'15. Oba zostały ocenione negatywnie.
"Proponowane rozwiązania dotyczące wprowadzenia jako zasady wymogu rozpoznawania spraw w pełnym składzie i określenie pełnego składu jako 13 sędziów TK może spowodować przewlekłość w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, co godziłoby między innymi w prawo obywateli do sądu" - czytamy w oświadczeniu KRS.
Zdaniem KRS, lakoniczność uzasadnienia projektu ustawy utrudnia jednak jego rzetelną, wnikliwą i wyczerpującą analizę pod kątem pełni skutków proponowanych w projekcie rozwiązań.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie