We wtorek Sejm, do pakietu ustaw gospodarczych składających się na Konstytucję Biznesu, przyjął kilkadziesiąt poprawek Senatu. Przedłożone przez rząd i zatwierdzone przez parlament ustawy, teraz trafią do podpisu prezydenta. Kluczowe założenie Konstytucji Biznesu to: „Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.
Pakiet pięciu ustaw dotyczy przede wszystkim działalności nierejestrowej, ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców, powołania rzecznika MŚP oraz szczególnych regulacji dla inwestorów zagranicznych.
Jedna z merytorycznych poprawek przewiduje, że większość rozwiązań pakietu pięciu ustaw tworzących Konstytucję Biznesu wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia, a nie 1 marca br., jak chciał pierwotnie Sejm.
Kolejna istotna poprawka – do najważniejszej ustawy z pakietu Konstytucji, czyli Prawa przedsiębiorców – stanowi, że urząd ma wzywać przedsiębiorcę do usunięcia braków przy interpretacji. Ma ona dać przedsiębiorcy szansę naprawienia niekompletnego wniosku w tym samym postępowaniu.
– Przy interpretacjach indywidualnych dla przedsiębiorców będzie najpierw zwrot informacyjny, żeby przedsiębiorca uzupełnił braki, a dopiero później odrzucenie jego wniosku czy też pozostawienie bez rozpoznania – wyjaśniał w toku prac parlamentarnych wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.
Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”.
Serdecznie polecamy czwartkowe wydanie "Codziennej":#KRAJ
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 8 marca 2018
Naciski stołecznego ratusza ws. reprywatyzacji - autor: @KlaudiaDadura#ŚWIAT - #ANALIZA
Druga zimna wojna z Moskwą - autor: @PawelKryszczak
Polska ważnym sojusznikiem USA - autor: Maciej Kożuszek #GPC pic.twitter.com/ilAfFfHHnU