Informacja o odwołaniu dotychczasowych przedstawicielach Komisji Weneckiej oraz nominacji dla prof. Bogusława Banaszak i prof. Mariusza Muszyńskiego pojawiły się już wczoraj w mediach społecznościowych. "Gdyby prof Muszyński został członkiem Komisji Weneckiej musiałby zrezygnować z sędziego TK mimo iż nie orzeka Tak mówi prawo i nowela naprawcza" – napisał dzisiaj dziennikarz Andrzej Gajcy.
Od początku działania Komisji Weneckiej przedstawicielami Polski byli – była premier Hanna Suchocka i prawnik Krzysztof Drzewicki.
Jak potwierdził dzisiaj szef MSZ Witold Waszczykowski, ich kadencja w Komisji kończy się jednak z końcem kwietnia. – Polscy członkowie Komisji Weneckiej nie zostali odwołani, tylko z końcem miesiąca dobiegają końca ich kadencje – mówił Waszczykowski w porannym wywiadzie.
Na razie MSZ nie wydało oficjalnego komunikatu na ten temat.
Kto zastąpi Suchocką i Drzewickiego?
Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, miejsce przedstawicielstwa polskiego mają zająć prof. Bogusław Banaszak (konstytucjonalista, jeden z autorów opinii, że Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzekać z pominięciem ustawy o TK) i prof. Mariusz Muszyński (wybrany przez PiS w listopadzie na stanowisko sędziego TK, nie dopuszczony przez prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego do orzekania).
Jeśli informacje o kandydaturze prof. Muszyńskiego potwierdzą się, nie wiadomo jak wpłynie to na spór o zaprzysiężenie i dopuszczenie do orzekania sędziów TK.
Gdyby prof Muszyński został członkiem #KomisjaWenecka musiałby zrezygnować z sędziegoTK mimo iż nie orzeka Tak mówi prawo i nowela naprawcza
— Andrzej Gajcy (@A_Gajcy) 11 kwietnia 2016
Kadencje Suchockiej i Drzewickiego w #KomisjaWenecka upływają z końcem kwietnia Decyzji ws nowych jeszcze nie ma Za chwilę komunikat @MSZ_RP
— Andrzej Gajcy (@A_Gajcy) 11 kwietnia 2016
Hanna Suchocka ma 70 lat. Dawno osiągnęła wiek emerytalny. Jej stanowisko było kadencyjne. Dożywotni są sędziowie SN w USA i papież
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) 11 kwietnia 2016