Komorowski o in vitro: Zawsze byłem i jestem, i mam nadzieję, że zawsze będę za życiem
Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że potrzebne jest ustawowe uporządkowanie kwestii in vitro w Polsce. Podkreślił, że opowiada się za życiem. A metoda in vitro uporządkowana w sensie prawnym to jest opowiedzenie się za życiem, za szansą na posiadanie dzieci - powiedział.
Ubiegający się o reelekcję Komorowski podróżuje obecnie po Polsce "Bronkobusem". O kwestię in vitro był pytany w poniedziałek w Warszawie, przed wyjazdem na spotkania z wyborcami na Mazowszu.
Wolna amerykanka ws. in vitro
Jak mówił w poniedziałek, uporządkowanie prawne metody in vitro jest "czymś absolutnie koniecznym". - Dzisiaj nie ma żadnych regulacji całościowych, dzisiaj nie ma ustawy, w związku z tym zjawisko jest z zakresu takiej 'wolnej amerykanki'. Dobrze, że zapadły decyzje o finansowaniu pomocy (...) w stosowaniu metody in vitro dla małżeństw, które marzą o dziecku, a z różnych powodów nie mogą mieć dziecka, tak aby bariera finansowa nie stanowiła tutaj istotnej przeszkody - powiedział Komorowski.
In vitro uporządkowanie prawnie
Podkreślił, że w tej kwestii zajmuje jednoznaczne i konsekwentne stanowisko od czasu wygranych przez niego prawyborów w Platformie Obywatelskiej. W 2010 roku Komorowski został kandydatem PO na prezydenta w wyniku przeprowadzonych wewnątrz partii prawyborów. - Zawsze byłem i jestem, i mam nadzieję, że zawsze będę za życiem. A metoda in vitro uporządkowana w sensie prawnym, to jest właśnie opowiedzenie się za życiem, za szansą na posiadanie dzieci - powiedział prezydent
Pod koniec lutego Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie projektu ustawy o in vitro. Projekt przewiduje, że z in vitro będą mogły korzystać nie tylko małżeństwa. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. We wtorek projektem ma zająć się rząd.
W Polsce na razie nie ma ustawy, która regulowałaby kwestie stosowania procedury in vitro. Obowiązująca ustawa tkankowa nie zawiera zapisów dotyczących komórek rozrodczych, tkanek zarodkowych i tkanek płodów. Za niepełne wdrożenie unijnej dyrektywy dot. jakości i bezpieczeństwa tkanek oraz komórek ludzkich - co wskazała w ub. roku Komisja Europejska - Polsce grozi wysoka kara.
Czytaj więcej:
Komorowski wygwizdany na wyborczym wiecu w Nowym Targu
Sakiewicz o aferze taśmowej: Na liście podsłuchiwanych był prezydent Komorowski