Klucz do rozwiązania konfliktu na Ukrainie w sensie politycznym i militarnym leży w Moskwie – oświadczył prezydent Bronisław Komorowski.
– Dobrą informacja dla wszystkich, także dla Polski jest informacja o zawieszeniu broni, liczymy w Polsce na pełną implementację tego zawieszenia broni, jako na szansę przynajmniej ograniczenia strat, ograniczenia walk, ale także być może otworzenia perspektywy dla trwałego pokoju w tym regionie – zaznaczył Komorowski.
Dodał też, że "zakończenie konfliktu trudno dzisiaj przesądzić, nie wiadomo, jaka będzie dalsza perspektywa".
Prezydent przypomniał też, że poprzednie porozumienie z września ub. roku nie zostało wdrożone m.in. za przyczyną działań rosyjskich separatystów na terenie Donbasu. "To ważna okoliczność, na którą Polska wskazuje. Być może jest to główny problem do przekroczenia, do pokonania w zakresie wdrożenia ustaleń obecnych" - ocenił prezydent.
Klucz do rozwiązania konfliktu na Ukrainie leży w Moskwie
– Klucz do rozwiązania problemu leży w dalszym ciągu przede wszystkim w Moskwie. Chodzi o to, aby nie tworzyć wrażenia, że klucz ma w ręku prezydent Ukrainy, czy Ukraina. Klucz do rozwiązania konfliktu jest w sensie politycznym, ale także militarnym w Moskwie – powiedział prezydent..
Jak dodał, Polska konsekwentnie powtarza, że przyszłość Ukrainy w znacznej mierze zależy i będzie zależała od podjętych reform wewnętrznych. – Te reformy wewnętrzne cieszą się wsparciem Polski i będą się cieszyły (wsparciem) w dalszym ciągu – zapewnił Komorowski.
– Odnotowujemy (też), że został przeprowadzony (na Ukrainie) cały pakiet rozwiązań ustawowych. Chcemy, żeby te ustawy jak najszybciej wchodziły w życie – dodał Komorowski.
Jego zdaniem, bardzo ważną kwestią jest "perspektywa kolejnej transzy pomocy finansowej dla Ukrainy". – Wsparcie dla reform ukraińskich - poprzez pomoc finansową, to jest to, co można zrobić w sposób nie tylko zauważalny, ale efektywny – ocenił prezydent.
– Polska, oceniając jako słuszną i potrzebną próbę doprowadzenia do rozwiązań pokojowych i trzymając za te rozwiązania - jak to się mówi - kciuki, Polska tradycyjnie jednak życzy Ukrainie oraz mediatorom sukcesu w doprowadzeniu do trwałego pokoju, który chyba nie jest jeszcze perspektywą bliską – oświadczył Komorowski.
Ale - zaznaczył - "jednocześnie dla naszej ostatecznej oceny zawartych porozumień i uzgodnień istotne będzie poznanie stanowiska Ukrainy".
Komorowski: Polska niezmiennie była, jest i będzie po stronie Ukrainy jako kraju napadniętego
– Polska niezmiennie była, jest i będzie po stronie Ukrainy jako kraju napadniętego – zadeklarował prezydent. – Nie możemy być po stronie tych, którzy na Ukrainę chcieliby wywierać presję, bo presję należy w celu przyjęcia tych rozwiązań, wywierać na agresora – dodał Komorowski.
Dodał, że Polska czeka na "jednoznaczne stanowisko władz Ukrainy co do zaakceptowania warunków wynegocjowanych w formacie normandzkim".
Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili w Mińsku porozumienie w sprawie Ukrainy – poinformował w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin po kilkunastu godzinach rozmów. Potwierdzili to przywódcy pozostałych państw. CZYTAJ WIĘCEJ