Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W Polsce zabraknie komorników? System egzekucji na krawędzi

Źródło: Wikipedia Cammon/Streack

Komornik puka do drzwi? Niewykluczone, że już niedługo nie zapuka nikt. Choć liczba egzekucji rośnie lawinowo, system właśnie zbliża się do granicy wydolności. Brakuje rąk do pracy, kancelarie są przeciążone, a doświadczonych komorników… wypycha się na emeryturę.

Lawina spraw i pustoszejące kancelarie

System egzekucji komorniczej w Polsce znajduje się dziś w stanie niepokojącej nierównowagi. Z jednej strony liczba spraw rośnie z roku na rok, z drugiej — brakuje ludzi, którzy mogliby je skutecznie prowadzić. Z danych Krajowej Rady Komorniczej wynika, że w 2023 roku do kancelarii w całym kraju wpłynęło aż 4,25 miliona spraw egzekucyjnych. To wzrost o kilkanaście procent rok do roku.

Tymczasem, według danych z 2022 roku, w Polsce działa zaledwie 2198 kancelarii komorniczych. Eksperci zwracają uwagę, że przy tak ogromnym obciążeniu, obecna liczba komorników nie wystarcza do zapewnienia sprawności i skuteczności systemu. Przeciążone kancelarie nie nadążają z prowadzeniem postępowań, co wpływa na rosnącą frustrację wierzycieli i budzi wątpliwości co do efektywności państwa w egzekwowaniu zobowiązań.

Długi rosną, skuteczność spada

Obraz staje się jeszcze bardziej niepokojący, gdy spojrzeć na statystyki dotyczące skuteczności odzyskiwania długów. 

- Jedynie skutecznie ściąganych jest tylko 25 proc. długów

 - poinformował w programie Gość Infor.pl rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej

W praktyce oznacza to, że z 84,1 miliarda złotych niespłaconych długów Polaków, aż 62,8 miliarda złotych to zobowiązania, których nie udaje się odzyskać. To prawie tyle, ile wynosi cały roczny budżet programu „Rodzina 800 plus”, szacowany na około 70 miliardów złotych w 2024 roku.

Strukturalna niewydolność egzekucji nie tylko podważa zaufanie do instytucji państwa prawa, ale też bezpośrednio uderza w wierzycieli — od przedsiębiorców po zwykłych obywateli.

Emerytura zamiast egzekucji

Sytuację dodatkowo komplikuje kwestia wieku emerytalnego. Od 2019 roku komornicy w Polsce muszą kończyć działalność zawodową po ukończeniu 65. roku życia. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wydłużenie tego limitu do 70 lat — ale nie po to, by pozwolić komornikom dalej pracować, lecz by ich z obowiązku pracy po tym wieku definitywnie zwolnić.

Taka perspektywa budzi sprzeciw środowiska zawodowego. 

- Postulowaliśmy, by nie ograniczać możliwości pracy komornikom, tak jak to zostało zrobione w ustawie. Postawiłbym tutaj na dowolność, tak by to komornicy decydowali, w którym momencie odejść z zawodu po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale żeby nie był to przymus 

- powiedział Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej, w rozmowie z Infor.pl .

Według Małeckiego, obecna regulacja zmusza do odejścia ze stanowiska doświadczonych profesjonalistów, którzy wciąż są w świetnej kondycji fizycznej i intelektualnej:

„Mam kilku starszych kolegów, którzy nie są zadowoleni z tego, że zmusza się ich do odejścia. Są w dobrej formie i chcieliby jeszcze przez kilka lat pozostać w zawodzie. Niestety, nie mogą"

Zawód bez przyszłości?

Problem kadrowy w środowisku komorniczym narasta także z powodu coraz mniejszego zainteresowania zawodem wśród młodych prawników. Niska popularność, skomplikowana i kosztowna ścieżka kariery oraz społeczne postrzeganie komornika jako „czarnego charakteru” nie zachęcają do podejmowania tej profesji.

Dodatkowo, zmiany legislacyjne w ostatnich latach wielokrotnie ograniczały zarobki komorników i zwiększały obowiązki biurokratyczne, czyniąc zawód coraz mniej atrakcyjnym — zarówno finansowo, jak i prestiżowo.

Dłużnik wygrywa?

W obliczu rosnących statystyk zadłużenia, niskiej skuteczności odzyskiwania należności i topniejącej liczby komorników, coraz więcej ekspertów mówi wprost: system egzekucji w Polsce wchodzi w fazę kryzysu.

Tymczasem dłużnicy zyskują czas. Opóźnienia w egzekucjach trwają miesiącami, a niekiedy latami. Skuteczność? Coraz niższa. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy — coraz bardziej rozmyta.

Czy państwo znajdzie sposób, by przywrócić siłę egzekucji prawa, zanim system się zawali? Na razie trudno o optymizm.

Źródło: Republika, Infor

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza