Komisja weryfikacyjna orzekła o uchyleniu zwrotu kamienicy przy ul. Mokotowskiej 46a oraz o nieważności zwrotu nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 33. - W obu przypadkach doszło do naruszenia prawa - mówił Patryk Jaki, szef komisji. Przyznano również ponad 483 tys. zł odszkodowań.
Patryk Jaki poinformował na konferencji prasowej, że komisja weryfikacja uchyliła decyzję zwrotową dla nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 46a i przekazała miastu sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Decyzja zwrotowa została wydana z naruszeniem prawa - m.in. nie ustalono przesłanki posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli lub ich następców prawnych. Dodał, że przeniesienie roszczeń doprowadziło to skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Jaki podkreślił, że w sprawie Mokotowskiej 46a nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych.
Komisja wydała też decyzje ws. nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 33 i we wszystkich orzekła o stwierdzeniu nieważności ustaleń prezydenta m.st. Warszawy wydanych w lipcu 2015 i 2016 roku. Jaki mówił, że decyzje ws. Rakowieckiej 33 zostały wydane z naruszeniem prawa i decyzja zwrotowa została skierowana do osoby, która nie była stroną w sprawie.
Jaki poinformował również, że komisja przyznała w sumie ponad 483 tys. zł z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia dla lokatorów kamienic przy ul. Noakowskiego 16, Schroegera 72, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Jagiellońskiej 27.
Dzisiaj #KomisjaWeryfikacyjna wydała kolejne decyzje odszkodowawcze.https://t.co/ysRbIYsOYQ. ojcu samotnie wychowującemu 5 dzieci. Jego żona pewnego dnia dostała pismo o podwyżce czynszu. Wyszła z domu, nie wróciła. Zmarła w drodze do kościoła. Wcześniej chorowała na serce.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) 26 marca 2019