Kolejny absurd Komisji Europejskiej. Grozi nam… Trybunałem Sprawiedliwości
Działania totalnej opozycji za granicą przynoszą efekty – co prawda niewiele dla nas znaczące, ale przynoszą. Komisja Europejska podjęła dziś kolejny krok w postępowaniu w sprawie polskiego Sądu Najwyższego. Postanowiła przesłać Polsce swoją opinię dotyczącą zmian prawa i nakazuje cofnięcie wprowadzonych zmian pod rygorem… skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ciągłe skargi opozycji i "nadzwyczajnej kasty" za granicą przyniosły efekty. „Komisja Europejska podjęła kolejny krok w procedurze obrony niezależności polskiego Sądu najwyższego” głosi komunikat KE.
Ten „kolejny krok” polega na przesłaniu pisma z informacją, że nowe polskie prawo narusza prawo europejskie i wzywa do „usunięcia uchybień”. Wskazuje też, że poprzednia odpowiedź polskich władz na zastrzeżenia, „nie zmniejszyła wątpliwości prawnych Komisji”.
Mimo, że eksperci z zakresu prawa i publicyści wskazują, że we wielu krajach UE, politycy mają znacznie większy wpływ na sądy niż ma to miejsce w Polsce, to KE ima się wszelkich sposobów by utrudnić naprawę Polski dobrej zmianie. O tym, ze standardy w UE są podwójne, wiemy nie od dziś.
Wielu ekspertów wskazywało także, że obecne unijne elity nie chcą wcale wzrostu znaczenia i siły Polski. Nic więc dziwnego, że imają się wszelkich sposobów by do tego nie doprowadzić.
Komisja twierdzi, że ustawa określająca przechodzenie sędziów w stan spoczynku, jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów.
Polski rząd ma teraz miesiąc na zastosowanie się do przesłanej uzasadnionej opinii poprzez wprowadzenie odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku Komisja może skierować sprawę do... Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – czytamy w komunikacie KE.
Today, we take next step in infringement procedure to protect the independence of the Polish Supreme Court. The Polish law is incompatible with EU law as it undermines the principle of judicial independence, including the irremovability of judges → https://t.co/74qrTdtStp pic.twitter.com/GGQJM5GTqu
— European Commission (@EU_Commission) 14 sierpnia 2018