Cztery osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty prania brudnych pieniędzy i sprzeniewierzenia mienia na szkodę SKOK w Wołominie. Łącznie w sprawie nielegalnej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której koordynatorem był były oficer WSI, zarzuty usłyszało już 723 osoby.
Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie 28 sierpnia 2017 roku zatrzymany został Tomasz S. - były członek zarządu spółki właściciela telewizji TVR. Wcześniej - 23 sierpnia 2017 roku - funkcjonariusze Policji zatrzymali byłego prezesa SKOK Wołomin - Mariusza G. i byłego członka zarządu spółki właściciela telewizji TVR Dominik de V.
Dzień wcześniej z aresztu śledczego do Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie doprowadzony został Piotr P. – były oficer WSI służący w PRL w kontrwywiadzie wojskowym, który do 2012 roku był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie.
Sprawcy finansowali telewizję TVR
Prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy w kwocie prawie 13 milionów złotych, sprzeniewierzenie mienia na szkodę SKOK w Wołominie w kwocie prawie 6 milionów złotych.
W toku śledztwa ustalono bowiem, że spółka TVR sp. z o.o., prowadząca telewizję TVR, finansowana była ze środków pochodzących z korzyści majątkowych pochodzących z oszustw kredytowych popełnionych na szkodę SKOK w Wołominie.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych. Sąd uwzględnił wnioski złożone przez prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych.
Wobec czwartego podejrzanego Tomasza S. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – poręczenie majątkowe w kwocie 100 tysięcy złotych, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.
Zarzuty ogłoszono już 723 osobom
W toku postępowań dotyczących zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie ustalono, że głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był podejrzany Piotr P. – były oficer WSI służący w PRL w kontrwywiadzie wojskowym, który do 2012 roku był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie. Ściśle współpracował on z członkami zarządu SKOK w Wołominie - prezesem Mariuszem G. i wiceprezesami Joanną P. i Mateuszem G.
Podejrzanemu Piotrowi P. do chwili obecnej przedstawiono 679 zarzutów oszustwa na łączną kwotę 1 miliarda 353 milionów 124 tysięcy złotych z tytułu wyłudzonych pożyczek i kredytów. Jego przestępcza działalność doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 miliarda 96 milionów 373 tysięcy 305 złotych. Prokuratorzy ogłosili mu ponadto 87 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy na łączną kwotę 161 milionów 323 tysięcy 169 złotych.
Podejrzany Piotr P. jest tymczasowo aresztowany.
Natomiast prezesowi zarządu SKOK w Wołominie Mariuszowi G. przedstawiono miedzy innymi 539 zarzutów w zakresie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem na łączną kwotę 660 milionów 384 tysięcy złotych.
Aktualnie we wszystkich sprawach przedstawiono zarzuty 723 osobom. Wobec 64 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Prokuratorzy skierowali akty oskarżenia przeciwko 225 osób. Prawomocnie skazano 90 z nich.
Szkoda wynosi około 3 miliardów złotych
Na podstawie materiałów zebranych w sprawach, a także korzystając z informacji uzyskanych od syndyka masy upadłości SKOK w Wołominie ustalono, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił gwarantowane deponentom SKOK w Wołominie środki pieniężne w kwocie około 2 miliardów 240 milionów złotych. Natomiast szkoda z tytułu niespłaconych pożyczek i kredytów wynosi około
3 miliardów złotych.
W toku śledztw dokonano zabezpieczeń majątkowych na nieruchomościach na łączną kwotę około 260 milionów złotych, na mieniu ruchomym w postaci pieniędzy na łączną kwotę ponad 6 milionów złotych i innym mieniu ruchomym na łączną kwotę powyżej 33 milionów złotych. Łącznie dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 299 milionów złotych.
Po wprowadzeniu nadzoru przez Prokuraturę Krajową i działań koordynacyjnych poleconych przez Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego łączna wartość zabezpieczonego mienia wzrosła o kwotę ponad 98 milionów złotych.
Powołano specjalne zespoły prokuratorów
Sprawy dotyczące działającej od lutego 2009 roku do października 2014 roku zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie prowadzone są obecnie w trzech prokuraturach: w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie oraz w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku.
Postępowania te prowadzone są wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP Zarząd w Gorzowie Wlkp i Rzeszowie, CBA w Warszawie, ABW Departament Postępowań Karnych Warszawie, KSP w Warszawie oraz KWP w Gorzowie Wlkp., w Szczecinie i w Białymstoku.
W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim i w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie Prokurator Krajowy powołał specjalne zespoły do prowadzenia tych śledztw. Ponadto, z uwagi na szczególną wagę i zawiły charakter tych postępowań, Prokuratura Krajowa sprawuje nad nimi zwierzchni nadzór służbowy.
Najnowsze
Antygenderowa Kemi Badenoch liderem Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii
Skandaliczny wywiad dziennikarki TVP. Internauci są oburzeni!
Wrona: kondycja szpitali miejskich w Częstochowie jest katastrofalna
Sawicki: wszystko, co robi obecny rząd, podyktowane jest wzmacnianiem niemieckiej racji stanu