Sukces ornitologów i leśników z Nadleśnictwa Sieraków, Osiem młodych bielików otrzymało „dowody osobiste”. Teofil, Feliks, Łucjan, Bolesław, Zbigniew, Sylwester, Edmund i Jarosław zostali zaobrączkowani. Nadano imiona nadleśniczych Nadleśnictwa Sieraków, którzy pełnili tę funkcję od 1919 roku do dziś.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu gniazdują 45 pary bielików, w 95 strefach. To ponad 3 tysiące hektarów lasów pod ścisłym ochronnym nadzorem, gwarantującym bielikom bezpieczeństwo.
Obrączkowanie przeprowadzili ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów wraz z leśnikami. Do wykonania obrączkowania konieczna jest osoba posiadająca uprawnienia i umiejętność pracy na wysokości. Trzeba się wspiąć na drzewo, dostać do gniazda, bezpiecznie chwycić i przetransportować młodego ptaka na ziemię. Tam oprócz założenia obrączki jest on mierzony, ważony i opisany. Po wszystkim zaobrączkowane pisklęta trzeba z powrotem bezpiecznie umieścić w gnieździe.
Bielik (Haliaeetus albicilla) to duży ptak z rzędu szponiastych, który w ostatnim dziesięcioleciu, dzięki wspólnym wysiłkom ornitologów i leśników, jest w rozkwicie. Wcześniej był gatunkiem bardzo nielicznym. Do polepszenia sytuacji bielika przyczyniła się ochrona strefowa. Drzewo z gniazdem zabezpieczone jest w pierwszej kolejności strefą ochrony całorocznej, w której bez specjalnego zezwolenia zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac. Taka ochrona ma na celu uniknięcie zniszczenia, czy zniekształcenia bezpośredniego miejsca gniazdowania ptaków. Okres ochronny w strefach ochrony bielika trwa od 1 stycznia do 31 lipca. Bielik zakłada gniazdo najczęściej na starych ponad 100-letnich sosnach.