Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
21:56 Ukraina: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził 40-dniową „operację wpływu”, która ma skłonić Rosję do zakończenia wojny
21:33 Wenezuela: Co najmniej 188 osób zginęło, a ponad 1,5 tys. zostało rannych w wyniku podwójnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2 i 7,5, które nawiedziło Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek
20:56 Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni poinformowali, że ich kraje chcą powołać koalicję wielonarodową, która pozwoliłaby na wsparcie Libanu po zakończeniu mandatu w tym kraju pełnionego przez siły UNIFIL
20:39 Ukraina: W stolicy Ukrainy, Kijowie, słychać było w czwartek wieczorem wybuchy. Siły Powietrzne ostrzegły mieszkańców przed rosyjskim atakiem z zastosowaniem pocisków balistycznych
19:28 Rzecznik MSZ: Ignorowanie ustaleń międzynarodowego arbitrażu jest niedopuszczalne – oświadczył rzecznik MSZ Maciej Wewiór, odnosząc się do zerwania przez władze Lwowa umowy z polską spółką budującą w mieście kompleks przetwarzania odpadów
18:35 Szwajcaria: Służba meteorologiczna MeteoSwiss poinformowała w czwartek, że tego dnia odnotowano najwyższą temperaturę w czerwcu od kiedy prowadzone są pomiary - 38 st. C. Poprzedni rekord pochodził z 1947 r. i był o 1 st. C niższy
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Kolejna inwestycja PKP: Dworzec Gdańsk Wrzeszcz otwarty dla pasażerów

Źródło: PKP SA

Trwająca nieco ponad dwa lata inwestycja była dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej dworzec, który rocznie obsługuje prawie 11 mln podróżnych, stał się nowoczesnym obiektem obsługi pasażerskiej. Zmienił się również jego wygląd.

Miejsce rozproszonych dobudówek zajęła monolityczna, nowoczesna bryła o nieco industrialnym charakterze z elewacją wykonaną ze stali i szkła. Najbardziej reprezentacyjnymi jej częściami są wejście do strefy obsługi podróżnych oraz prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony. Nowoczesną bryłę dworca podkreśla również nocna iluminacja. W szczególności podświetlono strefy wejść, a także elewację od strony peronów, wzdłuż której posadzono pnącza. Jeszcze więcej zieleni, bo aż 400 m kw., znalazło się na dachu budynku. Zbudowano ją z gotowych mat wegetacyjnych, na których rosną zioła, mchy czy rozchodniki. Choć są to rośliny mało wymagające w uprawie i odporne na susze to w okresach bez opadów będą one podlewane wodą z podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie będzie gromadzona deszczówka. Na dachu budynku zamontowano również 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dworzec wyposażono także w energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła, a materiały, których użyto do jego budowy sprawiły, że stał się on mniej energochłonny.

Nowocześnie i funkcjonalnie zaaranżowano przestrzeń obsługi podróżnych. Składa się ona z przestronnego, jasnego, utrzymanego w odcieniach bieli i szarości holu będącego jednocześnie poczekalnią. Pasażerowie znajdą w nim ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Ciekawostką w holu są szklane panele, na których umieszczono grafiki przedstawiające wygląd dworca na przestrzeni około 150 lat. W holu dla podróżnych dostępne są również kasy biletowe – PKP Intercity i PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście – a także zaplanowano dwa lokale komercyjne. Do tunelu na perony dostaniemy się z holu dworca lub przeszklonym wejściem od strony placu dworcowego. W tej części budynku podróżni znajdą toalety oraz trzy lokale handlowo-usługowe.

– Odnowiony dworzec w Gdańsku-Wrzeszczu to kolejny przykład inwestycji w rozwój infrastruktury kolejowej, w które zaangażowaliśmy znaczne środki funduszy unijnych i z budżetu państwa. Przebudowa dworca była elementem projektu modernizacji dworców na odcinku Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna Osobowa. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 173 mln zł ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Stawiamy na rozwój kolei, co jest doskonale widoczne także w województwie pomorskim. Tylko w tym roku otworzyliśmy w tym regionie Polski kilka ważnych dworców kolejowych. Oczywiście perłą w koronie jest Gdańsk Główny, ale Wrzeszcz wcale mu nie ustępuje, zwłaszcza, że obsługuje miliony pasażerów rocznie. Cieszę się, że dzięki zakończonej inwestycji podróżni zyskali komfortową, nowoczesną i przyjazną przestrzeń do oczekiwania na przyjazd pociągów – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Stacja Gdańsk Wrzeszcz obsługuje zarówno ruch lokalny i regionalny – w obrębie Trójmiasta i woj. pomorskiego – jak i ruch dalekobieżny. Zatrzymują się na niej pociągi PKP Intercity, w tym Pendolino. Dlatego infrastruktura pasażerska na tej stacji, musi być na jak najwyższym poziomie. Budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną polską kolej, a jednym z dowodów tych starań jest inwestowanie w infrastrukturę dworcową. Dworzec na stacji Gdańsk Wrzeszcz uzyskał nowe oblicze, podobnie jak dziesiątki dworców w całym kraju: w dużych miastach i małych miejscowościach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Podróżni mogą już korzystać z dworca Gdańsk Wrzeszcz po modernizacji. To niezwykle istotne, gdyż obiekt ten obsługuje rocznie prawie 11 milionów pasażerów. Jestem przekonany, że dworzec w nowej odsłonie zyskał nie tylko atrakcyjny i nowoczesny wygląd, ale również stał się obiektem komfortowym i przyjaznym dla wszystkich podróżnych oraz ekologicznym – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki przebudowie Gdańsk Wrzeszcz stał się również przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i bezpieczny. Zlikwidowano w nim bariery architektoniczne i wdrożono szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia oraz urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych przy kasach biletowych. Podróżni z niepełnosprawnościami skorzystają również ze specjalnie przystosowanych do ich potrzeb toalet. Dla poprawy bezpieczeństwa pasażerów i budynku wyposażono go w nowoczesne systemy – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacja włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. Z kolei nad poprawnym działaniem wszystkich urządzeń i instalacji oraz optymalizacją zużycia mediów będzie czuwał system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System).

W bezpośrednim otoczeniu dworca ułożono nowe chodniki, a przy wejściu głównym do holu dworca zamontowano kilka stojaków rowerowych.

Koszt przebudowy dworca Gdańsk Wrzeszcz to przeszło 15 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.

Pierwszy dworzec Gdańsk Wrzeszcz wybudowano w 1870 r. Był to budynek dostosowany do wielkości miejscowości, która zaczęła rozwijać się na przełomie XIX i XX w. W dwudziestoleciu międzywojennym nie zrealizowano planów rozbudowy dworca. Nowy budynek powstał dopiero w 1952 r. Od tego czasu kilkukrotnie go przebudowywano.

PKP SA