Katastrofalne wyniki państwowych spółek
Wszystkie spółki Skarbu Państwa notowane na giełdzie już pokazały wyniki za drugi kwartał, ale nie było się czym chwalić. Z ponad dwudziestu blisko połowa pokazała stratę. Fatalnie wygląda porównanie z analogicznym okresem roku poprzedniego, kiedy jeszcze rządzili nominaci poprzedniego rządu - pisze portal bankier.pl.
Z końcem września minął termin publikacji raportów półrocznych z wynikami drugiego kwartału spółek giełdowych. W ten sposób można pokusić się o porównanie kondycji państwowych "czempionów", notowanych na GPW. W tym okresie już w większości były one pod rządami nowo wybranych władz.
Bankier.pl przyjrzał się więc 22 spółkom o kapitalizacji przekraczającej co najmniej pół miliarda złotych każda, z mniejszym, większym, bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa, ale na pewno decydującym. "Aby sprawdzić ich kondycję, spojrzeliśmy (na podstawie danych Notorii) na wynik netto, a w przypadku grup kapitałowych, na wynik przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, z którego wypłacana jest dywidenda, także dla Skarbu Państwa" - pisze portal.
Część lepiej, część gorzej
Okazuje się, że w analizowanych przypadkach tylko PGE, Alior, PKO BP, KGHM i Kogeneracja wypracowały lepsze zyski rok do roku. Kolejne trzy spółki: Enea, Energa i BOŚ straty zamieniły w zyski. Z kolei Z.A. Puławy, Grupa Azoty oraz Polski Holding Nieruchomości poprawiły wynik o tyle, że wykazały mniejsze straty. Natomiast Pekao, PZU, Trakcja i GPW pokazały zyski, ale mniejsze niż w drugim kwartale ubiegłego roku.
Z kolei Orlen, Polimex Mostostal, JSW, Tauron, PKP Cargo, Bogdanka, Police zyski zamieniły w straty. Trzeba jednak zaznaczyć, że w kilku przypadkach, decydujące o kwartalnym wyniku były kolejne odpisy księgowe. Największego dokonała JSW, bowiem łącznie odpisała, z uwagi utratę wartości aktywów węglowych, około 6,3 mld zł. Również olbrzymi odpis dokonała Bogdanka, co jak wspomniano skończyło się księgową stratą w II kwartale.
Owszem, tegoroczne wyniki wciąż są obciążone przede wszystkim węglowymi odpisami, ale nawet bez nich (łącznie 7,4 mld zł) drugi kwartał 2024 r. jest o prawie 39 proc. gorszy od analogicznego okresu z 2023 r. Straty zaraportowało aż 10 spółek, które, parafrazując wiceministra Macieja Gdulę, istnieją, żeby zarabiać pieniądze dla akcjonariuszy, w tym dla Państwa. W przypadku 11 spółek wynik (także zyskowny) był gorszy od zeszłorocznego. Tyle samo spółek poprawiło go, także poprzez zmniejszenie straty - podsumował bankier.pl.
Źródło: bankier.pl