Przejdź do treści
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska w centrum Europy - prezydenckie priorytety Karola Nawrockiego

Źródło: Telewizja Republika

Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta RP, podczas rozmowy w programie „Gość Dzisiaj” w Telewizji Republika podkreślił kluczowe priorytety swojej kampanii. W centrum jego wizji znajduje się bezpieczeństwo Polski w kontekście polityki międzynarodowej, walka z centralizacją Unii Europejskiej oraz troska o stabilność systemu socjalnego.

W rozmowie z redaktor Danutą Holecką odniósł się do bieżących wyzwań i decyzji rządzących, których skutki, jego zdaniem, są niekorzystne dla kraju.

Polska jako lider relacji transatlantyckich

Karol Nawrocki wskazał, że jednym z istotnych problemów obecnej polityki rządu jest brak inicjatywy w ramach prezydencji w Unii Europejskiej, czego kluczowym punktem powinna być organizacja szczytu Unia Europejska – Stany Zjednoczone. Jego zdaniem, pasywna prezydencja Polski w UE osłabia pozycję naszego kraju.

- Polska powinna być liderem w Unii Europejskiej w relacjach transatlantyckich – ekonomicznych, gospodarczych i związanych z bezpieczeństwem. A to się nie dzieje. Gdy będę prezydentem, będę zabiegał o to, by Polska odzyskała swoją rolę inicjatora i gospodarza kluczowych wydarzeń międzynarodowych 

- stwierdził kandydat na prezydenta.

Podkreślił, że jego dzisiejsze rozmowy z premier Włoch, Giorgią Meloni, potwierdzają wspólną troskę o kierunek w którym zmierza Unia Europejska. Karol Nawrocki wyraził nadzieję, że Polska pod jego przywództwem odzyska inicjatywę w tych kwestiach i będzie blisko współpracowała z krajami regionu, ale nie tylko.

Sprzeciw wobec centralizacji UE i polityki Berlina

Kandydat na prezydenta zajął wyraźne stanowisko wobec tendencji centralizacyjnych w Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście polityki obronnej. Zwrócił uwagę na fakt, że sposób myślenia elit europejskich, nie zawsze zgodny z interesem Polski, znajduje wielu zwolenników w obozie władzy. 

- Polska powinna decydować o własnej obronności, a nie oddawać te kompetencje do Brukseli, a tym bardziej do Berlina. Państwo polskie musi samo decydować o wydatkowaniu środków finansowych i wspieraniu przemysłu zbrojeniowego. To jest kwestia naszej suwerenności i bezpieczeństwa narodowego 

- mocno postawił kluczową dla Polski sprawę.

Mówiąc o rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie obronności, zwrócił uwagę, że wszystko co wiemy na ten temat na tą chwilę, może w przyszłości mocno faworyzować niemieckie koncerny zbrojeniowe, kosztem polskiego przemysłu i polskich interesów.

Silna Polska – silna armia

Karol Nawrocki kilkakrotnie podkreślał, że budowanie potencjału militarnego Polski, to obecnie najważniejsze zadanie. Podkreślił, że Polska powinna konsekwentnie rozwijać swoje siły zbrojne, aby w tym obszarze móc współpracować z sojusznikami w ramach NATO.

- Silna Polska jest bardzo ważna. Musimy inwestować w nowoczesne technologie, zwiększać liczebność naszych sił zbrojnych i rozwijać przemysł obronny. Nie możemy pozwolić sobie na uzależnienie od zagranicznych decyzji w sprawach naszego bezpieczeństwa 

- powiedział

Zwrócił również uwagę na konieczność zacieśniania współpracy wojskowej z USA i NATO, a także na rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Obrona programów socjalnych i troska o seniorów

Pytany przez redaktor Danutę Holecką o politykę społeczną, Nawrocki jednoznacznie opowiedział się za utrzymaniem kluczowych programów socjalnych, podkreślając ich znaczenie dla polskich rodzin i emerytów.

- Będę prezydentem, który zadba o zdobycze socjalne Polaków. 500+ było jedną z gwarancji prezydenta Andrzeja Dudy i zostało zrealizowane. 800+ powinno pozostać, podobnie jak trzynasta i czternasta emerytura. Nie możemy pozwolić na to, by stabilność ekonomiczna polskich rodzin została zagrożona przez decyzje polityczne

 - skonstatował kandydat na Prezydenta RP.

Nie obyło się bez pytań o wiek emerytalny oraz ekspertyzy różnych ośrodków ekonomicznych, które podnoszą postulat podniesienia go. Podkreślił, że nie zamierza podążać ślepo za każdą opinią ekspertów, ale przede wszystkim wsłuchiwać się w głos obywateli.

- Jako Prezydent RP nigdy nie zgodzę się na podwyższenie wieku emerytalnego

 - zadeklarował.

Przywództwo Polski w Europie Środkowo-Wschodniej

Kandydat na prezydenta podkreślił również rolę Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jej współpracę w ramach Trójmorza.

- Musimy budować silne sojusze z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, które podzielają nasze wartości i interesy. Trójmorze to ogromna szansa na niezależność energetyczną, rozwój infrastrukturalny i wzrost gospodarczy. Polska powinna odgrywać wiodącą rolę w tym procesie 

- uważa Nawrocki.

Wskazał, że w obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych, należy wzmacniać współpracę z sąsiadami, nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale również inwestycji i handlu.

Upolitycznienie prokuratury i śmierć Barbary Skrzypek

W rozmowie nie zabrakło odniesienia do tragicznych wydarzeń związanych ze śmiercią Barbary Skrzypek, długoletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego. Nawrocki skrytykował działania prokuratury, wskazując na ich polityczny charakter.

- Dzisiaj Polska prokuratura jest przybudówką partii politycznej Platformy Obywatelskiej. Przykład pani Barbary Skrzypek, której nie pozwolono skorzystać z pełnomocnika, a która zapłaciła najwyższą cenę, jest tragedią państwa polskiego. Chcę zostać prezydentem, by prokuratura wykonywała swoje obowiązki wobec państwa polskiego, a nie wobec partii politycznych 

- powiedział.

Nawrocki podkreślił, że sprawa ta jest symbolem problemów, jakie trawią polski wymiar sprawiedliwości, i zapowiedział działania na rzecz jego naprawy.

Źródło: Republika, 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Poruszający apel Powstańców Warszawskich do TVP. Odpowiedź zdawkowa [ZAGŁOSUJ W SONDZIE]

Grecja zamyka drzwi: Zostańcie tam, gdzie jesteście, nie przyjmujemy was

Wotum nieufności AUR: Zrujnowali kraj i teraz każą Rumunom płacić rachunek!

Prezydent USA zapowiada cła na importowaną miedź. Ma jeden cel

Brazylia zapłaci więcej. Trump podniósł cła "za nękanie Bolsonaro"

AKTUALIZACJA

Moskiewska dyktatura nie odpuszcza. Nocne naloty na Kijów

Amerykański Kongres gotowy do uderzenia nie tylko w rosyjską gospodarkę

Klucz do zagadki życia na Marsie. Chce sprowadzić próbki na Ziemię

Hiszpania chce się targować z Trumpem. Na stole bezpieczeństwo i lojalność

USA wznawiają dostawy potężnej broni na Ukrainę

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Najnowsze

Poruszający apel Powstańców Warszawskich do TVP. Odpowiedź zdawkowa [ZAGŁOSUJ W SONDZIE]

Brazylia zapłaci więcej. Trump podniósł cła "za nękanie Bolsonaro"

AKTUALIZACJA

Moskiewska dyktatura nie odpuszcza. Nocne naloty na Kijów

Amerykański Kongres gotowy do uderzenia nie tylko w rosyjską gospodarkę

Klucz do zagadki życia na Marsie. Chce sprowadzić próbki na Ziemię

Grecja zamyka drzwi: Zostańcie tam, gdzie jesteście, nie przyjmujemy was

Wotum nieufności AUR: Zrujnowali kraj i teraz każą Rumunom płacić rachunek!

Prezydent USA zapowiada cła na importowaną miedź. Ma jeden cel