Przejdź do treści
Kanthak: Smutne, że opozycja dla słupków procentowych stara się sparaliżować SN
Telewizja Republika

– Trzeba pamiętać, że SN to najważniejszy sąd w Polsce – mówił dla Telewizji Republika Jan Kanthak, rzecznik ministerstwa sprawiedliwości. – Smutne jest to, że opozycja dla słupków procentowych stara się sparaliżować SN – dodał.

Wyrok TSUE, który mówi o możliwości badania niezawisłości sądów przed wykonywaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania, wskazuje na gwarancje konieczne do uniknięcia ryzyka politycznej kontroli orzeczeń - zaznaczył rzecznik KE Christian Wigand.

Unijny trybunał wskazał w środę, że należy wstrzymać wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na ryzyko naruszenia prawa do niezawisłego sądu, a tym samym do rzetelnego procesu. Podkreślił jednocześnie, że jeśli sąd uzna, że w konkretnym kraju istnieje rzeczywiście ryzyko naruszenia prawa do rzetelnego procesu, w drugiej kolejności sąd powinien ustalić, że istnieją podstawy, aby uznać, iż na takie ryzyko narażona jest konkretna osoba, której dotyczy ENA.

 

Minister sprawiedliwości RP Zbigniew Ziobro podkreślał środę, że w żadnym punkcie swego orzeczenia Trybunał nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce. Z kolei minister ds. europejskich Konrad Szymański wskazał, że wątpliwości podniesione przez Komisję Europejską w postępowaniu o naruszenie prawa wobec Polski w związku z ustawą o SN "nie wskazują na złamanie żadnej normy prawa wtórnego UE".

 

– Pan Artur Celmer jest poszukiwany przez policję listem gończym. Jest podejrzany o handel ciężkimi narkotykami. Gigantyczna skala tej działalności. Pani sędzia w Irlandii przyjęła ostatnią deskę ratunku obrony tego pana. Chciał zakwestionować praworządność w Polsce. Widzimy działalność pewnych środowisk sędziowskich w Polsce, którzy mimo, że zakładają orła na piersi – to często o nim zapominają. To jest często działalność wymierzona w Polskę. Nie wiem na jakiej podstawie ta pani sędzia ma informacje nt. naszego kraju. Mogę przypuszczać, że tę wiedzę czerpie z nieprzychylnych środowisk – mówił nam Jan Kanthak.

– Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził tylko, że pani z Irlandii nie może zdecydować, ze nie można pana Celmera wydać do Polski. Trybunał powiedział, że trzeba sprawdzić, które zmiany w Polsce miałyby rzekomo zagrażać oskarżonemu. Należałoby zadać pytanie, w którym miejscu zmian miałaby zaszkodzić podejrzanemu – podkreślił.

Może obawia się że trafi na sędziego, który wymierzy sprawiedliwą karę. Orzeczenie TK UE mówi jasno – sąd musi dokonać dokładnej analizy przepisów. Wydaje się oczywiste jakie może być orzeczenie. Ale z drugiej strony widzimy, że pani sędzia z Irlandii ma wyrobione negatywne zdanie – zaznaczył.

– Tego typu przypadki miały już miejsce w Europie – była sytuacja, gdzie sąd zdecydował nie wydać oskarżonego, tłumacząc złymi warunkami w więzieniu. W tej sprawie jest przekonany, że nie bezie z tym problemu – ocenił rzecznik ministerstwa sprawiedliwości.

– Nie widzimy i trudno znaleźć podstawy żeby skorelować zmiany przepisów i kwestie warunków prawnych dla tego oskarżonego – dodał.

PROTESTY I WIELKIE EMOCJE

– Jeśli chodzi o wyciszenie emocji to nie jestem ekspertem, ale dobrze, że prezydent podpisał szybko tę ustawę. Trudno już mówić o sprzeciwie, to są brutalne strajki. Te środowisko chcą, aby to rzutowało na postrzeganie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Rządzący i pan prezydent zdecydowali szybko przeprowadzić tę ustawę dla dobra narodu – podkreślił Kanthak.

– Trzeba pamiętać, że SN to najważniejszy sąd w Polsce – tam wpływają wnioski kasacyjne.

– Smutne jest to, że opozycja dla słupków procentowych stara się sparaliżować SN.

– Zachowanie opozycji w konstruktywnej scenerii politycznej nie powinno mieć miejsca.

– Chcemy przeprowadzić pokoleniową zmianę w sądach – podkreślał Kanthak.

Kiedy możemy spodziewać się wybory prezes SN?

– Ministerstwo Sprawiedliwości nie uczestniczy w tym procesie. Obsadzenie tego stanowiska jest bardzo ważne. (…) SN potrzebuje kierownika, szefa i osoby zarządzającej, ponieważ to się przekłada na każdego z nas – zakończył.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok