Przejdź do treści

Kaleta: wyrok TK nie powinien budzić zdziwienia

Źródło: Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w świetle dorobku orzeczniczego zarówno polskiego, jak i innych sądów konstytucyjnych, nie powinien budzić zdziwienia; TK orzekł to, co m.in. trybunał niemiecki czy rumuński – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Po wyroku TK opozycja wspólnie z Berlinem i Brukselą lamentują, że Polska nie szanuje zasad uznanych przez wszystkich.

Jest odwrotnie, Polska zrobiła to co szereg innych krajów, które mówiły w przeszłości "stop" kiedy TSUE przekraczał kompetencje [WĄTEK] 1/8 pic.twitter.com/62JtcCLvcD

— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) October 8, 2021

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wskazywał podczas piątkowej konferencji prasowej, że wyrok TK „w świetle prawa, dorobku orzeczniczego zarówno polskiego, jak i innych sądów konstytucyjnych, nie powinien budzić zdziwienia”.

– Oznacza, że UE, organy UE wykonują swoje kompetencje w granicach określonych traktatami, bo na to się jako suwerenne państwo zgodziliśmy. Natomiast w sytuacjach, gdy próbują wbrew tym traktatom przypisywać sobie nowe kompetencje, i kompetencje te przypisane samodzielnie przez te organy stoją w sprzeczności z konstytucją, to wówczas prymat ma konstytucja. I w istocie tak jest w sporze o polskie sądownictwo – oświadczył Kaleta.

– Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł dokładnie to w sferze kompetencji UE, jeśli chodzi o sądownictwo, a raczej braku tych kompetencji, co w dwóch orzeczeniach Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec – w 2009 i 2019 roku – oraz rumuński Trybunał Konstytucyjny w czerwcu tego roku – kontynuował. Zaznaczył, że niemiecki Trybunał stwierdził m.in., że „jeśli TSUE w przyszłości zdecydowałby się oceniać niemieckie sądownictwo (...), to Niemcy takiego wyroku po prostu nie uznają”.

Postanowiłem wysłać panu Donaldowi Tuskowi krótki list do Brukseli - bo tam dalej jest siedziba pana Tuska i pobiera stamtąd sowitą pensję. Przypomnę w nim, odwołując się do dokumentów, stanowisko polityków PO z czasów jego rządów, w którym uznawali prymat konstytucji RP.

— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) October 8, 2021

Kaleta ocenił też, że wypowiedzi polityków opozycji, mówiących w kontekście wyroku TK o polexicie, „o tym, że trzeba ratować Polskę w UE, że Polska poprzez orzeczenie TK postawiła się na jakimś unijnym marginesie, to jest kompletna nieprawda, to są fałszywe narracje”. Wiceszef MS argumentował, że „tego rodzaju spory państwa członkowskie UE i sądy konstytucyjne tych państw rozwiązywały od dziesięcioleci”.

– Polska nie jest jedynym krajem, ani Niemcy nie są jedynym krajem, które w przeszłości na pewnym etapie powiedziały: nie – zaznaczył. Jak dodał, „Polska przecież szanuje w wielu obszarach, tam, gdzie są kompetencje Unii, prawo unijne, (...) ale ta sprawa – czyli sądownictwo – tą kompetencją nie jest”. Kaleta podkreślił, że również m.in. włoski trybunał wskazał, że „gdyby doszło do takich sporów, to będą oceniać kompetencje UE”.

– W tym roku francuska Rada Stanu stwierdziła, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą w ramach francuskiego krajowego porządku prawnego. (...) Czy Francja opuszcza UE? Nie słyszałem – kontynuował.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny podważył orzeczenie TSUE. "Unia to wspólnota pańsw, a nie państwo federalne"#PAPinformacjehttps://t.co/v8a5Pmfd4z

— PAP (@PAPinformacje) October 8, 2021

– Również Czesi – zarówno w 2006 roku, jak i w roku 2021, 31 stycznia, stwierdzili, że w razie sporów wyższa jest czeska konstytucja. (...) Czesi opuścili Unię? Nie słyszałem. W Hiszpanii również niedawno – 9 stycznia 2020 roku – hiszpański Sąd Najwyższy (...) wprost odmówił zastosowania\ wyroku TSUE dotyczącego nakazania zwolnienia z aresztu jednego z katalońskich polityków – mówił Kaleta.

Jak stwierdził, „lista państw, które dbają o swoją suwerenność, jest bardzo długa”. „Natomiast nie może dojść do sytuacji, że KE i TSUE eksperymentują na Polsce, że próbują bez zmiany traktatu wywieść nowe kompetencje, których nigdy nie uzyskały, a tymi kompetencjami miały być wpływanie na sądownictwo państw członkowskich” – powiedział.

Według Kalety, TK „postawił tamę tym uzurpatorskim zapędom”. „Polska nie jest jakimś państwem drugiej kategorii, które nie ma prawa bronić swojej suwerenności w obliczu takiej agresji” – oświadczył.

wnp.pl / PAP

Wiadomości

Kryzys w handlu Ameryki Północnej: Meksyk i Kanada idą na wojnę

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Najnowsze

Kryzys w handlu Ameryki Północnej: Meksyk i Kanada idą na wojnę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę