Przejdź do treści
08:56 Korea Południowa: Sąd Najwyższy uniewinnił szefa Samsunga w sprawie głośnej fuzji
07:57 Irak: Około 50 zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego
07:56 Śląskie: Zablokowana S52 w stronę Bielska-Białej po śmiertelnym wypadku
07:25 IMGW: burze, deszcz i wiatr na północnym zachodzie i południu kraju
07:00 USA: Groźne burze - mężczyzna zginął od uderzenia pioruna, kilkanaście osób rannych
05:35 Warszawa: Od czwartkowego poranka podziemna kolejka na linii M1 zatrzymuje się już na stacji Racławicka
03:42 USA: Służby przejęły opiekę nad 21 dziećmi urodzonymi przez surogatki dla pary z Kalifornii
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kaleta: Chcemy, żeby cześć bohaterom została należnie oddana przez państwo polskie

Źródło: Telewizja Republika

Gościem Macieja Wolnego w „Republice na żywo” był Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.

4 października w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie odbyła się konferencja prasowa na której ogłoszono konkurs na opracowanie architektoniczne przyszłego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Architekci, którzy chcą wystartować w konkursie powinni mieć doświadczenie w tego rodzaju realizacjach, ponieważ mówimy o wyjątkowym miejscu, które przez kilkadziesiąt lat było świadkiem tragicznej historii Polski, która znajdowała się pod opresją komunistycznych władz. Szczegółowe warunki zainteresowani znajdą na stronie internetowej muzeum i w regulaminie. Do 20 października można zgłaszać chęć udziału w konkursie. Po tej dacie uczestnicy dowiedzą się czy spełniają wymogi formalne komisji. Następnie zakwalifikowane podmioty przystąpią do realizacji prac konkursowych. Będą miały na to 2 miesiące. Mamy nadzieję, że w konkursie wezmą udział nie tylko architekci z Polski, ale też z całego świata – mówił Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości.

"Już udało się zrobić bardzo dużo"

– Warto podkreślić, że budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych na terenie aresztu to rodzaj misji. Teren przyszłego muzeum jest terenem służby więziennej, która podlega ministrowi sprawiedliwości i ministerstwo wzięło na swoje barki odpowiedzialność, by ten projekt był zrealizowany szybko, sprawnie i aby godnie upamiętniał osoby, które mają być wspominane w tym muzeum. Przez pół roku, od kiedy minister Ziobro w obecności prezesa PiS, podpisał zarządzenie o powołaniu tego muzeum, już udało się zrobić bardzo dużo. Muzeum prowadzi już działalność dydaktyczną, edukacyjną, chodzą już wycieczki, pracownicy zbierają eksponaty, których jest już bardzo dużo. Przystępujemy teraz do poważnych prac i za kilka miesięcy będzie wiadomo, jak będzie wyglądało muzeum – powiedział Kaleta.

– Muzeum będzie wyjątkowym miejscem oddania czci tym, którzy po 1945 roku nie złożyli broni, chcieli walczyć o wolną Polskę i ponieśli tragiczną śmierć. Będziemy przypominali te historie, a jednocześnie będziemy pokazywać, w jak brutalny sposób komunistyczna władza przejęła kontrolę nad Polską. Druga część tego muzeum przeniesie nas kilkanaście lat później, kiedy tworzyła się opozycja stricte polityczna w nowym pokoleniu, kiedy rozpoczęła ona drogę ku wolnej Polsce. Te historie również opowiemy, ponieważ Rakowiecka to miejsce, w którym więziono żołnierzy wyklętych, ale też więźniów politycznych od 1968 roku. Miejsce to musi być przykładem heroizmu Polaków, którzy walczyli o wolność – przekonywał rzecznik ministerstwa sprawiedliwości.

"Pokazać grozę tamtych czasów, ale i piękną kartę historii polskiej"

– Mamy do czynienia z ponad stuletnim budynkiem aresztu, dlatego inwestycja będzie przebiegała zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Niektóre budynki były dobudowywane później, ale zamierzenie jest takie żeby je zachować, aby odtworzyć to miejsce oraz pokazać grozę tamtych czasów, ale i piękną kartę historii polskiej, jaką są niezłomni bohaterowie, wierni ojczyźnie i przysiędze wojskowej do końca życia. Chcemy ustalić i pokazać w którym miejscu bohater był więziony, w którym miejscu przesłuchiwany, a w którym zginął. Będziemy tworzyć takie ścieżki, by można było dotknąć historii – opowiadał Kaleta.

Nagrody w konkursie dla pierwszych trzech miejsc będą wynosić kolejno 50, 30 i 20 tys. złotych. Będzie też możliwość przyznania nagród specjalnych. Zwycięzca będzie mógł przystąpić do realizacji. Ministerstwo liczy na zaangażowanie środowiska architektonicznego i podkreśla, że to okazja do uczestnictwa „w największym dziele przywracania pamięci od czasów budowy Muzeum Powstania Warszawskiego”.

– Jest to ogromne wyzwanie, ale Ministerstwo Sprawiedliwości wyzwań się nie boi. Chcemy, żeby wkrótce cześć bohaterom została należnie oddana przez państwo polskie – zapewniał Kaleta.

– Mimo, że w szkołach nie uczy się o żołnierzach wyklętych, to młodzież w ciągu ostatnich kilku lat sama zaczęła się o nich dowiadywać, mówić kolegom, z dumą nosić wizerunki bohaterów na koszulkach czy zeszytach. To jest bardzo piękne. – mówił rzecznik MS.

Telewizja Republika

Wiadomości

Małgorzata Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie

Zrobię wszystko, żeby wrócił. Obiecuje Jan Urban

Dziesiątki zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego

Przez lata rozbawiała Polaków do łez. "To najsmutniejszy poranek..."

W piątek ruszają rozgrywki PKO BP Ekstraklasy!

Dlaczego Sikorski skarży się na biskupów Papieżowi?

Zlikwidowano prorosyjską grupę hakerską NoName. Odpowiadała za cyberataki na kraje wspierające Ukrainę

Horror w Las Palmas: 17-latka podpalona przez imigranta

Agnieszka Holland: Tusk zarządza masą upadłościową koalicji

Surogatki urodziły parze 21 dzieci. Bo chcieli dużej rodziny...

Byli współpracownicy milczą: czy Joe i Jill Biden staną przed Kongresem?

Rosyjska ropa na plażach. Turyści oburzeni, władze bezradne

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Kabaret Hrabi przekazał poruszającą wiadomość

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski! Wydano alert przed tsunami

Koniec ze słodzeniem Coca Coli syropem glukozowo-fruktozowym

Najnowsze

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Kabaret Hrabi przekazał poruszającą wiadomość

Przez lata rozbawiała Polaków do łez. "To najsmutniejszy poranek..."

W piątek ruszają rozgrywki PKO BP Ekstraklasy!

Dlaczego Sikorski skarży się na biskupów Papieżowi?

Zlikwidowano prorosyjską grupę hakerską NoName. Odpowiadała za cyberataki na kraje wspierające Ukrainę

Małgorzata Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie

Zrobię wszystko, żeby wrócił. Obiecuje Jan Urban

Dziesiątki zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego