Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
13:32 IMGW: ostrzeżenia II stopnia przed upałami dla dziesięciu województw
12:53 Niemcy: Temperatura wody w Renie przekroczyła 26 stopni Celsjusza
12:11 Polska: W czwartek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w środę; cena diesla bez zmian
11:02 Prezes NIL: lekarze, którzy nie rozumieją, czym jest nasz zawód, powinni być z niego usunięci
10:45 Warszawa: 10 stacji metra wyłączonych z ruchu; zatrzymano mężczyznę, który był w tunelach
09:32 Śląskie: Kolejne zatrzymania ws. gangu przemycającego migrantów i handlującego narkotykami
08:42 Beskidy: Warunki na szlakach są dobre; w górach ciepło i słonecznie
08:34 Francja: 68 tys. gospodarstw bez prądu z powodu awarii związanej z upałami
08:12 Świat: Ceny miedzi w Londynie lekko rosną po mocnym spadku we wtorek
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Kaczyński wyciąga wnioski ze szczytu UE: Decyzje sprzeczne z interesami Polski

Źródło: FACEBOOK/PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Jarosław Kaczyński uważa, że w efekcie decyzji podjętych podczas szczytu UE, Polska będzie w istocie finansowała gospodarki państw bogatszych. – Trzeba o tym mówić, bo obecna władza musi odejść – mówił w Opolu prezes PiS.

 Unijni przywódcy uzgodnili w nocy z czwartku na piątek na szczycie Brukseli, że UE ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, będą mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej. Ostateczne porozumienie przewiduje, że udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w UE wyniesie co najmniej 27 proc. w 2030 r. Cel ten będzie wiążący na poziomie całej Unii, ale nie dla poszczególnych państw członkowskich.

Zdaniem Kaczyńskiego, "te decyzje są całkowicie sprzeczne z naszymi interesami". – Ale są sprzeczne także z ideą Unii Europejskiej, z ideą polityki spójności, przecież ta polityka ma prowadzić właśnie do wyrównania, a tu mamy decyzje, które są dokładnie odwrotne – powiedział podczas opolskiej konwencji samorządowej.

To są decyzje – kontynuował – które będą powodowały, że to nasza gospodarka w istocie będzie finansowała gospodarki państw dużo, dużo od nas bogatszych. – Tam będziemy musieli różnego rodzaju urządzenia kupować, być może, że będziemy musieli stamtąd importować energię. Tak to proszę państwa wygląda i nie wolno tutaj milczeć. Trzeba o tym mówić, trzeba to powtarzać społeczeństwu, bo ta władza musi odejść – podkreślił prezes PiS.

Według jego oceny, władza nie działa na korzyść obywateli. – Hasło, do którego my się odwołujemy (...) "słuchać i służyć" jest im całkowicie obce – powiedział. Jak dodał, wynikają z tego najróżniejsze konsekwencje. W tym kontekście przywołał sytuację w powiatach: nyskim, głubczyckim, czy prudnickim, "gdzie narasta bezrobocie, bieda, zjawiska, które zawsze społeczeństwo obciążają, często nawet patologizują".

W opinii prezesa PiS jest to skutek tego, że ci, którzy rządzą w opolskim, "czyli przede wszystkim PO", "zajmują się tym, co zwykle, znaczy nicnierobieniem”.

Zdaniem Kaczyńskiego „wielką, niewykorzystaną szansą” Opolszczyzny jest np. rzeka Odra, którą przed wojną płynęły "miliony ton towarów". Dziś – wskazywał główny gość opolskiej konwencji – brak na niej inwestycji służących przywróceniu żeglowności „mimo, że niektóre miasta, na przykład Kędzierzyn-Koźle, zgłaszają gotowość do odbudowy swoich portów”. – Ale podjęcie sprawy Odry jako całości, przynajmniej na tym odcinku opolskim, przekracza możliwości miast. To muszą być inicjatywy o charakterze wojewódzkim co najmniej, a być może nawet ogólnopolskim – tłumaczył i zaznaczył, że takie inwestycje nie są podejmowane, choć „leżą na stole”. – Trzeba tylko porzucić to „nicnierobienie”. (…) Jeśli przyjdą tutaj nowe, lepsze pod każdym względem władze, to ta ziemia może w końcu zacząć się dobrze rozwijać, korzystać z szans i potencjału, który z całą pewnością ma – przekonywał.

Prezes PiS dodał, że jednym z potencjałów Opolszczyzny jest „doświadczenie pracy w przemyśle". Dlatego – podkreślał – Polsce potrzebna jest reindustrializacja i – jego zdaniem – jest ona możliwa. – Wystarczy zajrzeć do naszego programu (...) żeby zobaczyć, że środki są. Trzeba tylko po nie sięgnąć. Potrzebna jest tylko wola i potrzebna jest władza, która nie jest uwikłana w różnego rodzaju zewnętrzne i wewnętrzne powiązania – zaznaczył Kaczyński.

Podkreślał, że wybory samorządowe "mogą naprawdę bardzo wiele zmienić", jeśli chodzi o "codzienną jakość sprawowania władzy, jeżeli chodzi o usługi publiczne i to wszystko, co tworzy codzienność obywateli". – Ale mogą też bardzo wiele zmienić, w szczególności jeżeli kolejne wybory przyniosą zmiany, jeśli chodzi o rozwój naszego kraju, nasze perspektywy, nasze szanse – przekonywał. Apelował do kilkuset uczestników opolskiej konwencji, zebranych w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego o wspólny wysiłek przed wyborami, który jak mówił „może i powinien przynieść ogromną zmianę” dla Opolszczyzny i Polski. – Dlatego (…) musimy wszyscy, (…) cała nasza koalicja, musimy z hasłem „słuchać i służyć” docierać do mieszkańców tej ziemi, możliwie do każdego mieszkańca tej ziemi, do każdego wyborcy. To naprawdę jest skuteczne – zaznaczył.

Szef opolskich struktur PiS Sławomir Kłosowski zapewniał, że partia na Opolszczyźnie jest dobrze przygotowana do wyborców. Podał, że opolski PiS zarejestrował „rekordową liczbę” ponad 800 kandydatów do samorządów różnego szczebla. Zaznaczył też, że partia ma program dla województwie rozpisany nie tylko na poziomie regionu, ale też powiatów i gmin.

Podczas konwencji zaprezentowano też kandydatów na radnych do sejmiku woj. opolskiego oraz opolskiej rady miasta. Wśród sejmikowych "jedynek" znaleźli się: obecna wiceprzewodnicząca rady miasta Opola Violetta Porowska; dyrektor biura poselskiego Kłosowskiego, b. radny Opola Arkadiusz Szymański; b. dyrektor gabinetu wojewody opolskiego Piotr Semak i szefowa prudnickich struktur PiS i członek rady politycznej tej partii Katarzyna Czochara. "Jedynką" listy w okręgu obejmującym powiaty brzeski i nyski ma być Jerzy Niedźwiecki z Solidarnej Polski, który na sobotniej konwencji nie został wyczytany, a dwójką obecny szef klubu radnych PiS w sejmiku Dariusz Byczkowski. „Jedynkami” do rady miasta Opola z PiS są natomiast b. parlamentarzysta, obecny radny Marek Kawa, a także Sławomir Kruk, Sławomir Batko, Agnieszka Zakrzewska-Kubów i Magdalena Kalicka.

Przedstawiano też kandydatów PiS na prezydentów i burmistrzów opolskich miast. Był wśród nich kandydat na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Grzegorz Peczkis, który przedstawił też zarys programu wyborczego PiS; kandydatka na burmistrza Prudnika Katarzyna Czochara czy kandydat na burmistrza Nysy Jacek Chwalenia. W konwencji nie uczestniczył natomiast poparty przez PiS wskutek przedwyborczego porozumienia z SP, Polską Razem i Prawicą RP – mimo sprzeciwu lokalnych struktur partii - kandydat na prezydenta Opola Marcin Ociepa (Razem dla Opola), związany z partią Gowina. W rozmowie z PAP Ociepa zapewnił, że zaproszenie na konwencję dostał, ale nie mógł w niej uczestniczyć w związku z odbywającą się w tych samych godzinach, a organizowaną przez niego od lat społeczną akcją sprzątania jednego z opolskich cmentarzy, na którą zaprosił innych kandydatów na prezydenta Opola.

pap