Kaczyński: Energetyka to nie kategoria wyborcza lub partyjna
Jarosław Kaczyński podkreślił, że PiS nie rozpatruje bezpieczeństwa energetycznego kraju w kategoriach „wyborczych, doraźnych, partyjnych”. – Będziemy się cieszyć, jeśli interesy polskich górników zostaną uwzględnione – powiedział, odnosząc się do rozmów premiera z górnikami.
Lider PiS był pytany przez dziennikarzy we Wrocławiu, czy nie obawia się, że jeśli premier Donald Tusk porozumie się z górnikami, poparcie dla PO na Śląsku wzrośnie.
– To jest źle zadane pytanie. My się cieszymy z każdego dobrego wydarzenia. Jeżeliby interesy polskich górników, polskiego górnictwa, polskiej energetyki zostały uwzględnione, to my będziemy się z tego naprawdę cieszyć, dlatego że uważamy, że to są sprawy, które powinny łączyć wszystkich. Bezpieczeństwo energetyczne to jest bezpieczeństwo wszystkich Polaków, państwa polskiego – zaznaczył lider PiS.
W południe w kancelarii premiera odbyło się spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w sprawie perspektyw poprawy sytuacji Kompanii Węglowej oraz stanu polskiego górnictwa.
Kaczyński podkreślił, że polskie bezpieczeństwo energetyczne "to nie żadne pakty, które są wyśmiewane". – Bo powtarzam, jak ktoś chodzi na czworaka, a później wstanie, to zaraz mu w głowę dają; tylko to jest sięgnięcie po polski węgiel, po gaz łupkowy, po gazoport, który powinien być skończony, po ewentualnie jeszcze po rurociąg prowadzący z Danii - odnoga od rurociągu norweskiego – powiedział Kaczyński.
Dodał też, że byłoby to zabezpieczenie dla Polski, jeśli chodzi o ewentualność użycia wobec Polski broni energetycznej. – Powtarzam, to jest źle zadane pytanie – my takich rzeczy w kategoriach wyborczych, doraźnych, partyjnych, nie rozpatrujemy – podkreślił lider PiS.
Kaczyński wyraził nadzieję, że Tusk radykalnie zmieni swój stosunek do górnictwa i spraw energetycznych. – Przestanie służyć innym, zacznie służyć Polakom – dodał.
Pytany o spodziewane wynik rozmów premiera z górnikami powiedział, że chciałby, aby "premier nie traktował tego jako wynik pewnego przymusu stworzonego przez opozycję, tylko jako zasadniczą zmianę stanowiska wobec górnictwa, wobec energetyki, wobec całej polityki przemysłowej, wobec tego wszystkiego co w sferze gospodarczej się dzieje, by zaprzestał tych wszystkich bezmyślnych prywatyzacji, by podjął działania związane z perspektywą reindustrializacji kraju".
W czwartek Tusk zapowiedział, że podczas spotkania mają być omówione wstępne kroki naprawcze, czy też przygotowania do wstępnych kroków naprawczych w Kompanii Węglowej. – Zastanowimy się też, na ile rzeczywiście ewentualne ustawowe przesunięcie płatności do ZUS pomoże zrestrukturyzować sytuację w kopalniach, a na ile ma być tylko takim odkładaniem w czasie zobowiązania – mówi. Dodał, że w pierwszym z tych przypadków byłby gotów do pozytywnej oceny pomysłu.
Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny powiedział, że jeśli rozmowy zostaną ocenione przez związkowców jako "mydlenie oczu i dalsze przekazywanie deklaracji" i nie będzie żadnych konkretów, to rozważą oni scenariusz akcji protestacyjnej jeszcze przed 25 maja, czyli przez wyborami do PE.
Pod koniec kwietnia tysiące górników manifestowały na ulicach Katowic, domagając się od rządu planu ratunkowego dla branży, która ich zdaniem jest w katastrofalnej sytuacji. Chcą m.in. zahamowania nadmiernego importu węgla i nowej strategii dla górnictwa. Była to najliczniejsza manifestacja na Śląsku w ostatnich latach.