Kredą pobłogosławioną 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego oznaczamy drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B; obie formy są poprawne – przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Rzecznik Episkopatu Polski, w informacji przekazanej przez biuro prasowe KEP, wskazuje na oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań. Jest ona zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.
„Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami tradycyjnych imion świętych, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2020) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2020), co tłumaczy się dodatkowo jako »Christus mansionem benedicat« (Niech Chrystus błogosławi [ten dom]). Zgodnie z dokumentem Stolicy Apostolskiej, gesty te wyrażają prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców” – przypomina rzecznik ks. Rytel-Andrianik.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami (obok np. Bożego Narodzenia). Tak więc 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej oraz korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego, jak w każdą niedzielę.