KE przyznaje rację państwom członkowskim. Związki cywilne poza kompetencją Unii

Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, że nie może zmuszać państw członkowskich do uznawania związków cywilnych zawartych w innych krajach Unii. O sprawie poinformował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Wyraźne stanowisko Brukseli
Instytut Ordo Iuris opublikował informacje, z których wynika, że Komisja Europejska jednoznacznie przyznała: unijne przepisy nie nakładają na państwa członkowskie obowiązku uznawania cywilnych związków zawieranych za granicą. W odpowiedzi na interpelację włoskiej europosłanki Caroliny Morace, Komisja wskazała, że w sprawach prawa rodzinnego – w tym statusu małżeństwa czy związków partnerskich – wyłączną kompetencję zachowują rządy krajowe.
„Komisja potwierdziła przy tym, że substancjalne prawo rodzinne – a zatem zasady uznawania związków, formy ich zawierania, rozwiązania, skutki majątkowe, czy kwestie rodzicielskie – pozostaje wyłączną kompetencją legislacyjną poszczególnych państw członkowskich” – przypomina Ordo Iuris. Jak zaznacza Instytut, Komisja dopuściła obowiązek uznania związku cywilnego jedynie w sytuacjach związanych z realizacją prawa do swobodnego przemieszczania się. Dotyczy to np. możliwości uznania partnera za członka rodziny na potrzeby nabycia prawa pobytu. Poza tym zakresem – jak podkreśla Ordo Iuris – nie ma żadnych zobowiązań unijnych wobec państw, aby uznawały skutki prawne takich związków.
Silne potwierdzenie suwerenności
Zdaniem ekspertów Ordo Iuris, decyzja Komisji Europejskiej to istotne potwierdzenie traktatowej zasady poszanowania suwerenności państw członkowskich. „Odpowiedź Komisji Europejskiej jasno potwierdza, że prawo rodzinne, w tym definicja małżeństwa i status związków cywilnych, należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich, zgodnie z artykułem 4 ustęp 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej traktatami” – komentuje Julia Książek z Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.
Jak zaznacza Instytut, również art. 5 ust. 1 TUE wyklucza możliwość przekraczania przez Unię kompetencji przekazanych jej w traktatach. Sprawy prawa rodzinnego do nich nie należą.
Ordo Iuris zwraca uwagę, że decyzja Komisji ma konkretne konsekwencje dla porządków prawnych takich państw jak Polska, które nie przewidują w swoim ustawodawstwie instytucji związków partnerskich. Zgodnie ze stanowiskiem KE, brak obowiązku ich uznawania nie stanowi naruszenia prawa unijnego, ani nie podlega sankcjom.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X