XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" - w tym konkursy filmów o tematyce historycznej, spotkania, dyskusje, koncerty - odbywać się będzie od czwartku w Gdyni. To miejsce spotkania kilku pokoleń Polaków - podkreślił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
XI edycja Festiwalu przypada na rok wielkich rocznic, co wymaga od nas większej dyscypliny, aby nie zgubić z oczu rzeczy najważniejszych i nie stracić unikalnego charakteru naszego wydarzenia. Chcemy być miejscem realnej debaty o kształcie polskiego kina historycznego i mocnym wsparciem dla środowiska filmowego zajmującego się tą tematyką - napisał w katalogu festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, który w poniedziałek, w Muzeum Powstania Warszawskiego, wraz z innymi osobami zaangażowanymi w festiwal, przedstawił jego główne idee. "To miejsce spotkania kilku pokoleń Polaków" - podkreślił.
XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" potrwa do niedzieli. W jego trakcie odbędą się konkursy filmowe, w tym także konkurs o charakterze międzynarodowym. Do konkursu głównego zakwalifikowało się ok. 30 filmów dokumentalnych, w tym dokumenty fabularyzowane.
Ponadto na festiwalu zaplanowano wręczenie wielu innych nagród. To m.in. Platynowy Opornik, który w tym roku trafi do reżysera Lecha Majewskiego za całokształt twórczości i "niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej".
Poza pokazami filmów będzie można wysłuchać kilkunastu audycji radiowych np. "Ballady o pieśni" Anny Kołodziejczyk, która zrobiła materiał o "Murach" Jacka Kaczmarskiego. To pieśń, która - jak zaznaczają twórcy festiwalu - stała się "hymnem Polaków w niezwykle trudnym okresie PRL-u". "Rzadko się zdarza, by muzyka i poezja stały się materiałem palnym rewolucji, a w tym przypadku tak się właśnie stało" - dodają.
Zaplanowano także dyskusje panelowe. W tym roku - jak podał Paweł Ukielski wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - placówki, która wspiera festiwal - odbędzie się dyskusja o wciąż nierozliczonych zbrodniach komunizmu, w której wezmą udział m.in. eksperci z Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. IPN z kolei przedstawi projekt "Archiwum Pełne Pamięci", który ma na celu pozyskiwanie i zabezpieczanie dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. W innej dyskusji pt. "Warto być niepokornym", którą ma poprowadzić Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci", zaplanowano udział premiera Mateusza Morawieckiego.
XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, który w katalogu festiwalu napisał, że "z radością i satysfakcją" obserwuje rozwój festiwalu, który - jak dodał - jest "świadectwem wielkiego znaczenia historii ojczystej dla nas, współczesnych".
Dzieje naszego państwa i narodu w wieku XX, a zwłaszcza półwiecze zniewolenia najpierw przez hitlerowskie Niemcy, a potem przez Rosję sowiecką i narzucony przez nią reżim komunistyczny, pełne są dramatycznych wydarzeń i losów ludzkich - stwierdził prezydent, życząc m.in. wielu cennych wrażeń i rozmów.