Jutro w Paryżu rozpoczyna się kongres Szkół Polonijnych we Francji zorganizowany przez Macierz (Federacja) Polonijnych Organizacji Oświatowych we Francji. Dwa dni intensywnych wykładów, spotkań, a wszystko po to, by pokazać fakty, potrzeby i wyzwania instytucji edukacyjnych na obczyźnie i zdefiniować współczesną emigrację polską.
Macierz (Federacja) Polonijnych Organizacji Oświatowych we Francji.
Ukonstytuowała się we wrześniu 2016 r. na wzór od wielu lat istniejących Polskich Macierzy Szkolnych w Anglii, w Irlandii czy w Holandii.
Jest organizacją charytatywną zarejestrowaną, zrzeszającą polonijne szkoły społeczne we Francji. Oferuje wszechstronną pomoc wszystkim podmiotom zaangażowanym w tworzenie i prowadzenie szkół.
Zajmuje się promocją polskiej oświaty i kultury na arenie międzynarodowej poprzez m.in. współpracę z organizacjami we Francji, w Europie i na Świecie oraz reprezentowaniem interesów oświaty polonijnej w Polsce.
Aktualnie skupia 10 placówek edukacyjnych z okolic Paryża oraz innych regionów Francji
Zajmuje się:
- Promocją polskiej oświaty i kultury na arenie międzynarodowej poprzez m.in. współpracę z organizacjami we Francji, w Europie i na Świecie
- Reprezentowaniem interesów społecznej oświaty polonijnej w Polsce, m.in. poprzez współpracę z Ministrem Edukacji, Ministrem Spraw Zagranicznych, Radą Oświaty Polonijnej, Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą, Instytutem Pamięci Narodowej, Uniwersytetami i innymi organizacjami
- Patronowaniem wszelkim przedsięwzięciom organizowanym przez szkoły stowarzyszeniowe
- Szukaniem rozwiązań w usprawnianiu działalności szkół przynależnych do Macierzy
- Doradztwem metodycznym i pomocą nowo powstajacym szkołom
Niektóre z organizowanych przez Macierz wydarzeń są zarezerwowane tylko dla członków PMS.
To jeden z powodów, dla których zachęca się wszystkie polskie szkoły polonijne, a także inne organizacje oświatowe do solidaryzowania i integrowania się wokół wspólnych idei i działań, zgodnie ze wskazówkami przyjaźnie pozostawionymi nam przez śp. Longina Komołowskiego - Prezesa Wspólnoty Polskiej.
Konkretnymi przykładami zamykającymi pierwszy rok działalności Macierzy we Francji to między innymi :
- Opracowywanie i doskonalenie metod w nauczaniu języka polskiego jako obcego lub drugiego
- Prowadzenie Dyliżansu Kultura Polska – Francji (otwarcie sceny teatralnej młodego widza, spotkania autorskie z polskimi autorami)
- Współpraca z Fundacjami wspomagającymi edukację polonijną: Fundacja Oświata za Granicą, Fundacja Edukacja dla Demokracji, czy Stowarzyszeniem Wspólnota Polska w uruchomianiu Lokalnego Ośrodka Metodycznego we Francji
- Doradztwo przy powstawaniu nowej szkoły polonijnej w Orleanie jako filii Ecole Nova Polska. Inauguracja miała miejsce 11 listopada br oraz wiele innych
Dzisiejszy Kongres Oświaty Polonijnej jest radosnym uwieńczeniem dynamiki działalności tej młodej federacji i jednocześnie niepodważalnym świadectwem gotowości do służby naszej Ojczyźnie.
I tak będziemy razem kroczyć wsłuchując się w słowa poety Cypriana Kamila Norwida :
Głosem narodu jest harmonia czysta, mieczem - jedność, celem - prawda.
Szczególne podziękowania kierujemy do Senatu RP oraz Fundacji Oświata za Granicą, bez których nasze spotkanie nie mogłoby się odbyć.
Danuta Bukszyńska-Lemoyne - prezes Macierzy Społecznych Szkół Polonijnych we Francji
WIĘCEJ NA STRONIE: http://macierz-francja.eu/pl/