Jest oświadczenie: Miernikowi powinien zostać przyznany status więźnia politycznego
Ruch Kontroli Wyborów wydał oświadczenie w sprawie Zygmunta Miernika, skazanego na 10 miesięcy więzienia za rzucenie tortem w sędzię. "Wyrażamy przekonanie, że Zygmuntowi Miernikowi powinien zostać przyznany status więźnia politycznego, jego proces o rzekome znieważenie sędziny przez protest tortowy powinien zostać wznowiony" - czytamy na stronie Ruchu.
Przypomnijmy, że w czasie procesu Czesława Kiszczaka w 2013 r. Zygmunt Miernik rzucił tortem w sędzię orzekającą o zawieszeniu procesu dotyczącego byłego ministra spraw wewnętrznych PRL. Miernik początkowo został za swój czyn skazany na 2 miesiące więzienia, ale w kwietniu 2016 r. druga instancja podwyższyła wyrok do 10 miesięcy. W czwartek 12 stycznia Miernik wyszedł na wolność.
O uwolnienie Zygmunta Miernika walczyli członkowie m.in. stowarzyszenia Solidarni 2010 oraz Niezłomni. O ich walce można było często usłyszeć w programie „Otwartym tekstem” Ewy Stankiewicz na antenie Telewizji Republika.
Oświadczenie Ruchu Kontroli Wyborów
Ruch Kontroli Wyborów zabrał głos w sprawie Zygmunta Miernika. W swoim oświadczeniu organizacja podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w uwolnienie Miernika, jednocześnie wyrażając nadzieję, ze przyznany mu zostanie status więźnia politycznego. Oto pełna treść oświadczenia:
Ruch Kontroli Wyborów wyraża swoje ograniczone zadowolenie z pierwszego małego kroku w dobrym kierunku, jakim jest warunkowe zwolnienie Zygmunta Miernika z więzienia w dn. 12 stycznia 2017 r. Sprawa Miernika na tym jednak nie może się zakończyć.
Wyrażamy przekonanie, że Zygmuntowi Miernikowi powinien zostać przyznany status więźnia politycznego, jego proces o rzekome znieważenie sędziny przez protest tortowy powinien zostać wznowiony. Oczekujemy wniesienia kasacji w tej sprawie.
Ruch Kontroli Wyborów dziękuje i gratuluje wszystkim organizacjom oraz osobom prywatnym, współpracującym w różnych protestach przeciwko uwięzieniu Zygmunta Miernika, szczególnie Miasteczku Namiotowemu „Uwolnić Miernika. Zamknąć Michnika” przed Sądem Najwyższym w Warszawie.
Ruch Kontroli Wyborów oczekuje od władz rozpoczęcia dynamicznego działania na rzecz głębokiej i trwałej dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości. Pierwszy krok w tym kierunku zrobił Zygmunt Miernik, który swoim protestem tortowym zwrócił uwagę na sądową ochronę komunistycznych zbrodniarzy stanu wojennego i całego okresu PRL. Czas najwyższy, by instytucje państwowe przejęły walkę z pozostałościami uzależnienia Państwa polskiego od obcych wpływów, m.in. w wymiarze sprawiedliwości tak, by Polska mogła stać się rzeczywiście państwem suwerennym, by wyroki w polskich sądach mogły być orzekane rzeczywiście w imieniu i w interesie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej – także w sprawach dotyczących prawidłowości wyborów.
Tomasz Hubert Cioska
Hanna Dobrowolska
Krzysztof Jabłonka
Józef Orzeł
Paweł Zdun