Jest decyzja Trybunału UE w sprawie norm jakości powietrza w Polsce. Rząd rusza z programem
Polskie władze naruszyły unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza w latach 2007-2015 - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Wskazał, że wartości dopuszczalne dla stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane w sposób ciągły. Problem smogu oraz zanieczyszczeń powietrza to jeden z priorytetów rządu. Dzisiaj ma nastąpić inauguracja rządowego projektu "Stop Smog".
Trybunał Sprawiedliwości UE w swoim oświadczeniu napisał: Sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. (...) W omawianej sprawie dane wynikające z przedłożonych przez Polskę sprawozdań rocznych w sprawie jakości powietrza świadczą o tym, że od 2007 do 2015 r. włącznie to państwo członkowskiego regularnie przekraczało, po pierwsze, dobowe wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 w 35 strefach, a po drugie, roczne wartości dopuszczalne dla stężenia tego pyłu w 9 strefach. Wynika stąd, że stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe. (...)Trybunał stwierdził (..), że w żadnym z programów ochrony powietrza przyjętych przez Polskę na szczeblu krajowym czy regionalnym nie wspomniano wyraźnie, że programy te powinny umożliwiać ograniczenie przekroczeń wartości dopuszczalnych w możliwie najkrótszym terminie, co jednak jest wymagania.
Według informacji portalu 300polityka.pl w czwartek, ma się odbyć inauguracja rządowego programu ,,Stop smog"
Walka ze zjawiskiem smogu jest jednym z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego - Program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre - nie trujące - paliwo. Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - powiedział w swoim expose premier Polski.