Janecki: Opinia Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego roi się od błędów prawnych
– W opinii Komisji Weneckiej jest szereg dowód na nieznajomość polskiego prawa – ocenił w "Saloniku Politycznym" publicysta "wSieci" Stanisław Janecki. Goście Rafała Ziemkiewicza rozmawiali w TV Republika o projektach ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, nad którymi pracuje Sejm.
– Chodzi przede wszystkim o to, o czym od dawna mówi dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego prof. Kamil Zaradkiewicz, czyli czy TK może z góry przyjąć, że ustawa jest niekonstytucyjna i rozpatrywać ją niezgodnie z aktualną ustawą. Oczywiście, jest wiele argumentów prawnych, że nie może – ocenił Stanisław Janecki. Jak dodał, opinia Komisji Weneckiej ws. TK, na którą powołuje się Komisja Europejska, roi się od błędów prawnych.
Zdaniem Joanny Miziołek, partia rządząca chce pójść na ustępstwa ws. TK. – W PiS cały czas ścierają się dwa głosy o to, jak ostatecznie postąpić z Trybunałem Konstytucyjnym i czy nie poczekać z tą sprawą do grudnia – powiedziała dziennikarka "Wprost". Miziołek przypomniała, że po dobrym spotkaniu premier Beaty Szydło z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, minister spraw zagranicznych Witold Waszczkowski oświadczył, iż ws. Trybunału nie będzie żadnych ustępstw.
Jak zaznaczyła z kolei Kamila Baranowska, ze wszystkich trzech projektów ustaw dotyczących TK (złożonych prze PiS, PSL i KOD - red.) "można wyciągnąć coś kompromisowego" i stworzyć jeden projekt, który byłby akceptowalny dla każdej ze stron. – Część opozycji zdała sobie sprawę, że bierze udział w scenariuszu napisanym na Nowogrodzkiej, bo dzięki temu, jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie, Jarosław Kaczyński będzie mógł pokazać KE, że PiS, razem z opozycją, pracują ramię w ramię nad kompromisowym projektem ustawy – podkreśliła dziennikarka "Do Rzeczy".
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
PiS za wprowadzeniem pierwszego czytania projektu ustawy o TK przygotowanej przez KOD
Piotrowicz: To nie jest walka o TK, ale o zmiany, których Polacy oczekują