Przejdź do treści
Jan Olszewski na znaczku Poczty Polskiej. Kiedy emisja? Jaki nakład?
Poczta Polska

Poczta Polska wyemituje okolicznościowy znaczek upamiętniający zmarłego w 2019 r. Jana Olszewskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL i premiera RP w latach 1991-1992.

- Najnowsza emisja filatelistyczna poświęcona Janowi Olszewskiemu jest naszym skromnym, pocztowym podziękowaniem za lata służby Polsce, za wytrwałość, determinację i poświęcenie. Biografia bohatera naszego znaczka to istna księga zasług, które określić można konsekwentną walką o wolną i suwerenną Polskę. Jan Olszewski stał się jedną z ikon sprzeciwu wobec komunistycznego bezprawia oraz wpływów funkcjonariuszy i aparatczyków na życie publiczne już po upadku PRL - powiedział prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

📸#Sejm. Podczas konferencji "Polski program niepodległościowy: geneza i przyszłość" w 3⃣0⃣. rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego zaprezentowany został okazjonalny znaczek @PocztaPolska z wizerunkiem J. Olszewskiego. pic.twitter.com/IJSkf6PNZw

— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) June 3, 2022

Emisja znaczka upamiętniającego Olszewskiego przewidziana jest na 4 czerwca; jego nominał to 4,50 zł, a nakład ma wynieść 100 000 egzemplarzy. Jak poinformowała Poczta Polska, na znaczku pocztowym przedstawiono zdjęcie Jana Olszewskiego na tle barw biało-czerwonych oraz budynku Sejmu RP. Na datowniku przedstawiono faksymile Jana Olszewskiego.

Jan Olszewski urodził się w 1930 r. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie ukończył studia prawnicze i pracował jako adwokat, zaangażował się w działalność opozycji antykomunistycznej - m.in. udzielał pomocy prawnej represjonowanym i sądzonym robotnikom oraz działaczom opozycyjnym.

W 1976 r. był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników, brał udział w tworzeniu NSZZ "Solidarności", w 1989 r. był uczestnikiem Okrągłego Stołu. Następnie związany był z Porozumieniem Centrum. W 1991 r. - w pierwszych całkowicie wolnych wyborach do Sejmu - uzyskał mandat posła, w grudniu tego roku został desygnowany na premiera RP.

Rząd mniejszościowy Jana Olszewskiego powołany 23 grudnia 1991 r. z ramienia Porozumienia Centrum był pierwszym po II wojnie światowej rządem w Polsce wyłonionym przez Sejm I kadencji po całkowicie wolnych wyborach. Jednymi z najważniejszych celów tego gabinetu było przyspieszenie reform politycznych i dekomunizacja sfery publicznej. Rząd od początku swego istnienia nie cieszył się uznaniem prezydenta RP Lecha Wałęsy. Otwarty konflikt z ośrodkiem prezydenckim był tylko kwestią czasu. Partie popierające rząd miały zaledwie 114 posłów, a gabinet powołano tylko dzięki nieoczekiwanemu poparciu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Od początku swego istnienia Gabinet Jana Olszewskiego starał się uzyskać trwałą większością parlamentarną. Nie powiodły się próby rozszerzenia jego zaplecza najpierw o Unię Demokratyczną, Kongres Liberalno-Demokratyczny i Polski Program Gospodarczy, a potem o Konfederację Polski Niepodległej. 24 maja 1992 r. rada polityczna Unii Demokratycznej przyjęła rezolucję wzywającą rząd Olszewskiego do ustąpienia. 26 maja 1992 r. prezydent Lech Wałęsa przesłał do marszałka Sejmu formalne pismo, informujące o utracie zaufania do rządu i o cofnięciu swojego poparcia. Następnego dnia prezydium klubu parlamentarnego UD, a następnie tzw. „mała koalicja” (UD, KLD, PPG), podjęły decyzję o zgłoszeniu w Sejmie wniosku o wotum nieufności wobec rządu.

Jego rząd przetrwał do nocy z 4/5 czerwca 1992 r., kiedy Sejm wyraził wobec niego wotum nieufności.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

PAP, Twitter/@KancelariaSejmu /Muzeum Historii Polski

Wiadomości

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Najnowsze

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem