Niesamowite święto 11 listopada obchodzone jest w całej Polsce. Praktycznie każde miasto na własny sposób celebruje odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Harmonogram wydarzeń zaplanowanych na dziś ma na celu zapewnić atrakcję wszystkim mieszkańcom polskich miast.
Święto Niepodległości i rogale świętomarcińskie
Apel pamięci, pokaz historycznych pojazdów i wystrzał z armaty towarzyszyły w poniedziałek w Poznaniu uroczystościom z okazji Święta Niepodległości. Tego samego dnia poznaniacy świętują imieniny głównej ulicy miasta, z tej okazji jedzą rogale.
Główna uroczystość patriotyczna, poprzedzona mszą w intencji ojczyzny, odbyła się na placu Wolności. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz, wojska, harcerze, grupy rekonstrukcyjne i mieszkańcy miasta.
W trakcie uroczystości wojewoda wystrzelił z tzw. armaty prawosławnej. Wcześniej na placu zaprezentowano kopie pojazdów, które towarzyszyły Polakom w trakcie walk o niepodległość. Ciekawostką pokazu był odtworzony samochód pancerny Austin-Putiłow "Poznańczyk".
Na sąsiadującej z placem Wolności ulicy św. Marcina, przed południem rozpoczął się festyn z okazji imienin ulicy. Ulica na jeden dzień stała się deptakiem z licznymi kramami i miejscami dla lokalnych artystów i rzemieślników. Sprzedawano m.in. dukaty lokalne, tzw. podkówki z wizerunkiem św. Marcina na koniu i Zamku, znajdującego się przy świętującej imieniny ulicy.
W bramach i podwórkach zorganizowano koncerty, pokazy, kameralne spektakle teatralne, a także gry i zabawy.
Punktem kulminacyjnym imienin jest rokrocznie barwny korowód prowadzony przez św. Marcina jadącego na koniu. Do późnego wieczora na scenie przy Centrum Kultury Zamek zaplanowano występy, koncerty i pokaz sztucznych ogni.
Przez cały dzień w licznych kramach ustawionych wzdłuż ulicy kupić można tradycyjny świąteczny przysmak: rogale świętomarcińskie.
Rogale wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej.
Od 2009 r. rogale rozprowadzane są jako unijny produkt regionalny. Daje to nabywcom gwarancję, że wyroby te zostały wyprodukowane w Wielkopolsce, zgodnie z określoną recepturą.
Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem miał zaapelować do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali te smakołyki, a biedni otrzymywali je za darmo.
Obchody w Łodzi
Łódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się tradycyjnie na placu archikatedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wzięły w nich udział władze województwa i miasta, parlamentarzyści oraz grupa mieszkańców Łodzi. Zapalono znicze, które odpalono od ognia niepodległości przywiezionego przez młodzież z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Odbyła się uroczysta zmiana wart, apel poległych i defilada. Po ich zakończeniu część osób przemaszerowała pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Inni udali się na rynek Manufaktury, gdzie odbywa się Piknik niepodległościowy.
Wszystkich, którzy przybyli na Piknik przywitał Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się jeden z łódzkich aktorów. Na rynku Manufaktury zaparkowały unikatowe pojazdy wojskowe.
Atrakcją była replika czołgu Renault FT 17. Pierwsze oryginalne pojazdy tego typu trafiły do Polski w czerwcu 1919 r. Armia polska używała ich w walce z wojskami bolszewickimi podczas ataku na Warszawę w 1920 r. i w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 r. Na rynku stanęły również m.in.: wóz ewakuacji medycznej Rosomak, samochód ratowniczo-gaśniczy, wóz ratownictwa technicznego.
Uczestnicy pikniku zobaczyli m.in. trening "sportowej szermierki na bagnety", w której zamiast szpady używa się specjalnych karabinów szermierczych ze sprężynowym chowanym bagnetem. Podczas pikniku ma powstać mural, który w symboliczny sposób nawiązywać będzie do Święta Niepodległości.
Na stoiskach uczestników pikniku można obejrzeć ekspozycje przybliżające historię Polski. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało wystawę "W walce o Niepodległą 1914-1921", która przedstawia walkę Polaków o wolność na frontach I wojny światowej, w latach wojny z Rosją Radziecką, a także dzieje Powstania Wielkopolskiego oraz trzech Powstań Śląskich.
Można też zobaczyć ekspozycję poświęconą polskiemu spadochroniarstwu od lat 30. XX w. do współczesności. Na kilkunastu manekinach będzie można zobaczyć, jak zmieniało się umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie polskich spadochroniarzy na przestrzeni lat. Można również nauczyć się składania i rozkładania karabinu AKM.
Piknik zakończy wieczorne, wspólne śpiewanie pieśni, które poprowadzą harcerze ZHR.
Radosna Parada we Wrocławiu
Kilka tysięcy osób - dzieci i młodzież szkolna, harcerze, kombatanci oraz przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich - wzięło udział w Radosnej Paradzie z okazji Święta Niepodległości, która w poniedziałek przeszła przez centrum Wrocławia.
Paradę poprzedziły msza za ojczyznę, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, oraz uroczysty apel na wrocławskim Rynku z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz wojska i służb mundurowych.
Po apelu ulicami centrum Wrocławia przeszła parada z udziałem dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół, kombatantów, przedstawicieli wojska i służb mundurowych oraz władz wojewódzkich i miejskich. Na czele Radosnej Parady jechała bryczka, w której siedział sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wieczorem, z okazji Święta Niepodległości, zaplanowano iluminację wrocławskiego Stadionu Miejskiego. 700 lamp, zamontowanych w membranie areny o wysokości 30 metrów i szerokości 780 metrów, rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych.
Po godz. 17 swoją manifestację zapowiedziało również Narodowe Odrodzenie Polski.
Barwna Parada Niepodległości w Gdańsku
Kilkanaście tysięcy gdańszczan miało okazję obserwować przebojowy korowód, który przeszedł ulicami zabytkowego śródmieścia Gdańska. Atrakcję stanowiło wiele grup rekonstrukcyjnych, jak również sami mieszkańcy, którzy przebrali się w historyczne stroje.
Od 11 lat w Gdańsku Święto Niepodległości obchodzone jest w formie parady, która z założenia ma rozsiewać poczucie radości wśród uczestników. Oprócz kawalerzystów i strażaków prezentujących swój ekwipunek, paradowali motocykliści, autobusy "ogórki", wiele różnych grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy oraz towarzysząca im atrapa czołgu. Dość nietuzinkowym akcentem byli rekonstruktorzy w mundurach Milicji Obywatelskiej oraz Kaszubi w ludowych strojach.
Jednak najwięcej widzów zgromadziło się tradycyjnie na Targu Drzewnym, gdzie przemarsz się zakończył. Po odśpiewaniu hymnu, złożono kwiaty pod pomnikiem Jana III Sobieskiego.
mk, PAP, trojmiasto.pl, gazetakrakowska.pl, fot. flickr.com/Łukasz Hejnak/CC
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Bliska współpracownica Tuska blokuje "Republikę" w KPRM, jej partner jest wydawcą w TVN24
TYLKO U NAS