Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
23:41 475 tys. wyborców głosujących poza Polską zarejestrowało się jak dotąd przed pierwszą turą wyborów prezydenckich - poinformowało MSZ. Jest to o 100 tys. więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie poprzedzającym wybory w 2020 r.
23:32 Ponad miliard złotych wyniosły na koniec marca br. długi branży gastronomicznej - o 0,3 proc. więcej niż rok temu i 41 proc. więcej wobec 2021 r. - wynika z danych BIG InfoMonitor
21:45 Cannes 2025. Robert De Niro odebrał Honorową Złotą Palmę
18:41 Karol Nawrocki do mieszkańców Zabrza, którzy w referendum odwołali prezydent z Koalicji Obywatelskiej: "powiedzieliście nie złej władzy"
18:42 Odnosząc się do gospodarczego rozwoju Polski, Karol Nawrocki opowiedział się w Zabrzu za dalszym wydobyciem węgla - gwarancji bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju
18:45 "Szczęść Zabrze, szczęść Polsko. Nic o nas bez nas", powiedział - po polsku! - przybyły do Zabrza zwycięzca I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion. Jak podkreślił, był w Polsce już 20 razy, a nasz kraj bardzo mu się podoba
18:53 Niewybrane przez nikogo władze UE chciały ukraść wybory w Rumunii, ale naród rumuński kocha wolność i nie zgodził się na ten dyktat - powiedział George Simion. Wystąpieniu Simiona towarzyszyły okrzyki Zabrzan: Polska Rumunia - wspólna sprawa!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Jak co roku w całej Polsce odbyła się akcja "Żołnierska Pamięć"

Źródło: http://www.polska-zbrojna.pl/

W całej Polsce, mimo epidemii, przeprowadzono akcję „Żołnierska pamięć”. Przed dniem Wszystkich Świętych żołnierze porządkowali groby i miejsca pamięci. Na mogiłach kolegów, weteranów wojennych i kombatantów zapalali znicze. – Troska o miejsca pamięci i groby naszych bohaterskich poprzedników to nasz obowiązek i sposób na wyrażenie szacunku – mówią żołnierze.

Akcja „Żołnierska pamięć” jest organizowana co roku. Uczestniczą w niej jednostki wojskowe wszystkich rodzajów sił zbrojnych, centra szkolenia i uczelnie wojskowe. Kilka dni przed 1 listopada żołnierze odwiedzają cmentarze, sprzątają groby i zapalają znicze. Kładą kwiaty na mogiłach weteranów wojennych oraz swoich kolegów i dowódców, patronów jednostek.

– Nasze działania, ze względu na pandemię koronawirusa, są rozłożone w czasie. Nasi żołnierze przyłączyli się do akcji już kilka tygodni temu – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – Ale dla nas „Żołnierska pamięć” to nie tylko czas poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. Od kilku lat żołnierze WOT-u w swoim rejonie odpowiedzialności wybierają mogiły żołnierzy AK, powstańców czy też podziemia niepodległościowego, które otaczają opieką. Porządkują groby, a czasami pomagają w odnowieniu zniszczonych miejsc pochówku – dodaje. Terytorialsi uporządkowali w tym roku zapomniane i zaniedbane mogiły m.in. w Górce Andrzejowskiej na Lubelszczyźnie. – Wykarczowali zarośnięty teren na zapomnianym i zaniedbanym cmentarzu, na którym znajduje się pomnik pamięci żołnierzy poległych w 1920 roku – mówi płk Pietrzak.

Do akcji przed 1 listopada włączyli się także żołnierze 7 Pomorskiej BOT. – W tym trudnym czasie, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo innych ludzi, żołnierze 7 PBOT wcześniej niż zwykle odwiedzili miejsca spoczynku poległych bohaterów. Znicze zapalili na grobach Danuty Siedzikówny "Inki", sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK, którzy spoczywają na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – mówi Maciej Szalbierz, rzecznik 7 BOT. Pomorscy terytorialsi zapalili znicze także na grobie swojego patrona kpt. mar. Adama Dedio na Cmentarzu MW w Gdyni. – To przywilej i honor, że możemy dbać o mogiły poległych bohaterów. Kpt. mar. Dedio jest patronem naszej brygady, dlatego miejsce jego pochówku jest dla nas wyjątkowo ważne – podkreśla szer. Adam Osipów z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku.

O poległych pamiętali także żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. Terytorialsi odwiedzili cmentarze w Olsztynie, Elblągu, Braniewie, Morągu, Ostródzie, Giżycku i Szczytnie. Uprzątnęli tam w sumie niemal sto miejsc pamięci. – O poległych pamiętamy nie tylko przy okazji Wszystkich Świętych, bo pamięć o kolegach i naszych poprzednikach to nasz obowiązek. Na mogiłach zapalamy znicze także z okazji Święta Wojska Polskiego, Święta Niepodległości czy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Staramy się odwiedzać miejsca pamięci tak często, jak to możliwe – mówi Paulina Kucińska, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

O grobach poległych pamiętają nie tylko terytorialsi, ale także żołnierze jednostek operacyjnych i podchorążowie uczelni wojskowych.

Kilka dni temu delegacja 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego z dowódcą gen. bryg. pil. Krzysztofem Curem odwiedziła mogiły żołnierzy, byłych pracowników oraz miejsca pamięci. Znicze zapłonęły m.in. przed obeliskiem upamiętniającym pilotów, którzy zginęli w 2001 roku w katastrofie samolotu Su-22, oraz na cmentarzach w Witkowie, Wrześni i Słupcy. Lotnicy zapalili światełko też na grobach żołnierzy AK, m.in. cichociemnych.  

Od kilku dni cmentarze porządkowali także żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. – Opolscy logistycy sprzątają kwatery i miejsca pamięci na tzw. Starym Cmentarzu przy ul. Wrocławskiej oraz na Cmentarzu Opole-Półwieś. Pomagają im odbywający praktyki w jednostce podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych i w ten sposób poznają historię naszego garnizonu – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej.

Groby kombatantów, rektorów i pracowników Akademii Wojsk Lądowych posprzątali także podchorążowie wraz z kapelanem AWL-u ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim.

http://www.polska-zbrojna.pl/

Wiadomości

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Marta Nawrocka gościem programu „Wstajemy” w Telewizji Republika

Polak gotowy na Rajd Portugalii. Kajetanowicz zakończył przygotowania

Hipokryzja Tuska obnażona. Simion przypomniał zdjęcie z Putinem

Emil Stępień przerywa milczenie: „Doda manipulowała ludźmi i sądami”

"Debata prezydencka" w TVP w likwidacji nie porwała widzów

Najnowsze

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach