Polska jest na podium zapylonych krajów w Unii Europejskiej, z tego powodu samorządowi przewoźnicy coraz częściej na przystankach komunikacji miejskiej informują o aktualnym stanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
– To działanie jest pozytywnie oceniane przez mieszkańców – zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. W tym mieście takie informacje pojawiają się już od pięciu lat, w innych pojawiły się niedawno, a w części takie tablice dopiero powstaną.
Na czele rankingów najbardziej zanieczyszczonych polskich miast zadomowiły się Pszczyna i Nowy Targ. Ale w zestawieniu przygotowanym na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska za 2019 rok nie brakuje miast m.in. ze Śląska. W ubiegłym roku najwięcej dni smogowych było w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). Ale też w Wodzisławiu Śląskim, Nowej Rudzie czy w Zabrzu.
Mieszkańcy wielu miast z wysokim stężeniem smogu, o poziomie zanieczyszczeń mogą dowiedzieć się na przystanku komunikacji miejskiej. Także pasażerowie korzystający z komunikacji organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która obsługuje aż 41 gmin, mogą od kilku dni sprawdzić stan jakości powietrza czekając na autobus.
Informacje pojawiły się na tablicach elektronicznej informacji pasażerskiej w poprzednim sezonie grzewczym (2019- 2020). Wtedy dotyczyły całej strefy oceny jakości powietrza pod nazwą Aglomeracja Górnośląska.
– W tym sezonie, po ubiegłorocznych doświadczeniach, metropolia we współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego wprowadziła zindywidualizowany system informowania w oparciu o powiaty (miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie) – poinformował nas Witold Trólka z biura prasowego Metropolia GZM.
Podkreśla, że informacje, które trafiają na przystankach do pasażerów pochodzą z codziennego prognozowania jakości powietrza przygotowywanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska.
Informacja o jakości powietrza w poszczególnych powiatach metropolii będzie się pojawiać do kwietnia. Wyświetlana jest w godz. 12-20.
– Mogą występować wyjątki. Priorytet ma bowiem informacja pasażerska, np. dot. utrudnień w komunikacji miejskiej – zapowiada urzędnik.
– Specjalne komunikaty pojawią się w dniach z alarmem smogowym – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.
Natomiast krakowskie MPK publikuje na wszystkich tablicach na przystankach informacje o stanie powietrza codziennie, nieprzerwanie od 6 lipca 2015 roku.
Na taką informację muszą jeszcze poczekać m.in. mieszkańcy Oświęcimia.
– Pierwsze tablice informacji pasażerskiej pojawią się u nas w lutym przyszłego roku – zapowiada Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!