Przejdź do treści

Ikona bł. Rodziny Ulmów będzie pielgrzymowała po świecie. Otrzymało ją Muzeum w Markowej

Źródło: Fundacja Dobry Grunt

Ikona błogosławionej Rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia została przekazana Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów 10 września. Ma pielgrzymować do miejsc i ludzi, którzy będą chcieli się z nią spotkać.

Ikona bł. Rodziny Ulmów powstała w ramach Fundacji Dobry Grunt na zlecenie Klubu Inteligencji Katolickiej. Jej autorem jest Mateusz Środoń – urodzony w 1972 r. malarz ikon. „W maju tego roku zostałem poproszony o namalowanie rodziny Ulmów. Intuicyjnie czułem, by przedstawić wspólne męczeństwo Ulmów i ratowanych przez nich Żydów. Zastanawiałem się, jak na ikonie można by pokazać także osoby, które Ulmowie ratowali. Dlatego też praca ma formę tryptyku – w centralnej części pokazany jest Józef i Wiktoria z dziećmi na tle domu, w którym ukrywali rodziny żydowskie i gdzie ponieśli śmierć. Na skrzydłach tryptyku pokazane są z kolei osoby, które Ulmowie przyjęli pod swój dach i z którymi wspólnie zginęli, czyli z jednej strony Goldmanowie, ojciec i czterech synów, a z drugiej strony siostry Lea Didner i Gołda Grünfeld z córeczką Reszlą” – wyjaśnia autor.

Artysta pracował w oparciu o zachowane zdjęcia, materiały IPN, spotkania ze świadkami, materiały prasowe i publikacje. Jak podkreśla, każde dzieło sztuki jest także dziełem całej społeczności, w tym przypadku osób związanych z Fundacją Dobry Grunt.

„Dzięki wielu zachowanym zdjęciom zrobionym przez Józefa, wiemy dokładnie, jak wyglądał on, Wiktoria i sześcioro jego dzieci. Zachowały się też zdjęcia mężczyzn ukrywanych przez Ulmów” – wyjaśnia Mateusz Środoń. „Wizerunki Żydówek: Lei i Gołdy powstały na podstawie fotografii Józefa Ulmy, prezentowanych na wystawie przygotowanej przez Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Choć ich tożsamość nie jest w stu procentach pewna. Lea i Gołda były sąsiadkami Józefa, wychowywały się trzy domy od jego rodzinnego domu, co było dla mnie bardzo poruszające” – dodaje. „Od początku chcieliśmy, by ikona trafiła do Muzeum w Markowej, która jest przestrzenią spotkania różnych wspólnot wyznaniowych. Historia Ulmów to także opowieść o wspólnym męczeństwie” – dodaje.

Ikona została przekazana na ręce dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów 10 września, w dniu beatyfikacji.

„Dyrektor Waldemar Rataj zaprosił Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Fundację Dobry Grunt do współtworzenia projektu wędrowania Ikony błogosławionej Rodziny Ulmów po świecie. Obecnie jest prezentowana w jednym z muzealnych pomieszczeń, gdzie można kontemplować jej przesłanie. Później zacznie wędrować – pielgrzymować do miejsc i ludzi, którzy będą chcieli się z nią spotkać” – mówi w rozmowie z Opoką prezes Fundacji Dobry Grunt, arch. Małgorzata Łukasiewicz-Traczyńska.

Wraz z ikoną Muzeum otrzymało także m.in. zestaw szkiców ikony bł. Rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia. „Przekazanie darów było dla Muzeum dużym wydarzeniem. Wpisało się w nasze oczekiwania, by Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów zostało zauważone szerzej, w całym społeczeństwie, a nie tylko lokalnie. Do tej pory opowiadaliśmy historię ratowania Żydów podczas II wojny światowej na terenie Podkarpacia, ze szczególnym uwzględnieniem postawy markowian. Teraz rozwijamy także inne obszary, w których także możemy się komunikować. To jest pewien przykład postawy, mającej na celu dobro publiczne, nie tylko ofiarowanie czegoś, co ma wartość materialną, ale i duchową” – wyjaśnia w rozmowie z Opoką Artur Dobrucki z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

opoka.org.pl

Wiadomości

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

Najnowsze

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję