IPN: 119 kłamstw lustracyjnych w minionym roku
W ostatnim roku Biuro Lustracyjne IPN skierowało 133 wnioski o wszczęcie postępowania lustracyjnego. – W tym gronie są m.in. członkowie służby zagranicznej, osoby pełniące funkcje w Komendzie Głównej Policji i Służbie Granicznej oraz pułkownicy i generałowie – poinformowała Edyta Karolak, dyrektor Biura Lustracyjnego IPN.
W 2015 roku zapadło 161 prawomocnych orzeczeń sądowych w odniesieniu do wniosków kierowanych przez prokuratorów Biura Lustracyjnego, w tym w 119 sprawach sąd uznał, że złożone oświadczenia lustracyjne są niezgodne z prawdą. Z kolei w 4 sprawach sąd przychylił się do stanowiska prokuratora w tzw. postępowaniach autolustracyjnych, wszczętych na wniosek osoby zainteresowanej.
Dotychczasowa działalność Biura Lustracyjnego to ponad 56 tysięcy zweryfikowanych oświadczeń, 904 skierowane wnioski o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec wątpliwości co do zgodności z prawdą badanych oświadczeń, 85 stanowisk w sprawach autolustracyjnych, a przede wszystkim 550 prawomocnych orzeczeń stwierdzających niezgodność z prawdą badanych oświadczeń, skutkujących odsunięciem tych osób od pełnienia funkcji publicznych.
W katalogach tematycznych Biuro Lustracyjne publikuje informacje o funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa (50 843 rekordów), osobach pełniących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL (20 263 rekordy) oraz osobach rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa państwa (9626 osób). Ze stale uzupełnianych przez IPN katalogów co roku korzysta ok. 1,5 mln osób.
CZYTAJ TAKŻE:
Zmniejsza się zbiór zastrzeżony IPN. Odtajniono kolejne dokumenty oficerów komunistycznego wywiadu
IPN: Zorganizujemy debatę o przeszłości Wałęsy