- Bazylika św. Brygidy jest domem Bożym, który jest szczególnie bliski NSZZ "Solidarność". To stąd szedł ku stoczni gdańskiej eucharystyczny Chrystus w pamiętnych dniach sierpniowych strajków - mówił w Gdańsku abp. Sławoj Leszek Głódź.
W sobotę w południe w gdańskiej bazylice św. Brygidy odbyła się koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia msza święta. Udział w niej wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
W homilii metropolita podkreślił, że bazylika św. Brygidy jest "domem Bożym, który jest szczególnie bliski NSZZ +Solidarność+".
- To stąd szedł ku stoczni gdańskiej eucharystyczny Chrystus w pamiętnych dniach sierpniowych strajków, płynęła modlitwa dziękczynienia, kiedy nadeszło błogosławieństwo pokoju - podpisane zostały porozumienia, wicher Solidarności począł ogarniać całą Polskę i jeszcze dalej. Tu się żarliwie modlono, kiedy spadł cios stanu wojennego. Tu doznawali pomocy ci, których dotknęły krzywdy, represje, za wierność Solidarności, [...] tu trwała nieprzerwana lekcja prawdziwej historii Polski - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Premier @MorawieckiM bierze udział w Mszy Świętej w Bazylice p.w. św. Brygidy w #Gdańsk. Przed Mszą premier złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. pic.twitter.com/pQXLLJUCM3
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 31 sierpnia 2019
- I tu dziękowaliście za dar wolności. Tu przynosiliście radości i problemy 30 lat Polski niepodległej: bywało powikłanej, nieprostej, uwierającej ludzi pracy borykających się czasem z liberalnym systemem gospodarczym - mówił metropolita gdański.
Dodał, że to właśnie w bazylice św. Brygidy związkowcy "przeżyli chwilę niezwykłej radości, kiedy 5 lat temu - 31 sierpnia 2014 roku, z woli papieża Franciszka, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" otrzymał błogosławionego patrona - księdza Jerzego Popiełuszkę".
- I znowu to jesteście. Chwała wam za to związkowcy z Wybrzeża i z całej Polski ze swoimi sztandarami, górnicy i górale, związkowcy poszczególnych zakładów pracy, portowcy, aby świętować godziny początku i wspominać przebytą drogę. Drogę długą, trudną, często ciernistą i dziękować Bogu, za jej wartość i skuteczność, za dobro, które na tej drodze Solidarność pozostawiła - mówił arcybiskup.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że "Solidarność" jest niezbędnym elementem polskiego życia. Zaznaczył także, że dziś głos "Solidarności" nie jest lekceważony.
- Wasz głos jest nie tylko słyszalny, ale i słyszany [...] dialog z rządzącymi trwa, świadczy o tym obecność pana premiera, czasem trudny, długotrwały, ale przecież rzeczowy i konkretny - zaznaczył hierarcha.
Metropolita gdański zaznaczył, że dziś "Solidarności" trzeba dziękować choćby za wyrażane publicznie stanowiska w ważnych sprawach życia publicznego, na przykład potępiające akty profanacji świętych wizerunków i przedmiotów kultu religijnego.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nawiązał też do umowy o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności, która zostanie dziś podpisana w Gdańsku. - Niech błogosławiony patron Jerzy [Popiełuszko] temu dziełu błogosławi - powiedział metropolita gdański.
Po nabożeństwie jego uczestnicy ruszyli ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie przewidziano złożenie kwiatów.
Rocznicowe obchody zakończy uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zaplanowano wystąpienia premiera Morawieckiego oraz przewodniczącego Piotra Dudy. Minister Paweł Mucha ma z kolei odczytać list od prezydenta Andrzeja Dudy.