Helsińska Fundacja Praw Człowieka potępia wyrzucenie dziennikarza TV Republika z konferencji WOŚP
Ograniczenie dostępu do konferencji prasowej WOŚP dziennikarzowi TV Republika należy uznać za akt groźny dla swobody wypowiedzi – brzmi stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. usunięcia z użyciem siły dziennikarza Telewizji Republika Michała Rachonia z konferencji prasowej WOŚP.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona informacją o usunięciu z użyciem siły dziennikarza Telewizji Republika, z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2015 r. przez „Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” (WOŚP). Konferencja miała charakter otwarty i była poświęcona działalności publicznej oraz masowej imprezie, które w sposób uzasadniony budzą zainteresowanie mediów – napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
HFPC argumentuje, że odpowiedzią na zadawanie pytań przez dziennikarza nie powinno być jego wyprowadzenie, zwłaszcza dokonane z użyciem siły. W uzasadnieniu przypomniano, że zgodnie z art. 6 pkt 4 prawa prasowego nie wolno utrudniać prasie zbierania materiałów i tłumić dokonywanej przez nią krytyki.
Dostęp do informacji przez media stanowi istotny element prawa do swobody wypowiedzi. Prawo to chronione jest na mocy art. 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a jego przestrzeganie uznaje się za niezbędny warunek istnienia społeczeństwa demokratycznego. Prawo do swobodnego przekazywania informacji przez media dotyczy w szczególności zdarzeń wzbudzających uzasadnione zainteresowanie opinii publicznej, a takim jest niewątpliwie ogólnopolska akcja WOŚP i związane z nią okoliczności. Swoboda wypowiedzi zakłada ponadto pluralizm informacyjny oraz istnienie mediów prezentujących różne światopoglądy i stanowiska – czytamy w dokumencie.
Przy czym HFPC zwraca szczególną uwagę, że ograniczenie dostępu do konferencji prasowej WOŚP dziennikarzowi TV Republika należy uznać za akt groźny dla swobody wypowiedzi.
HFPC to organizacja, która monitoruje działalność rozmaitych instytucji, od których zależy poziom praworządności w Polsce. Prowadzi także aktywne działania na rzecz ochrony praw jednostki poprzez prowadzenie ważnych spraw sądowych w ramach Programu Spraw Precedensowych.